Portugalská vláda nařídila, aby se palivo na čerpacích stanicích prodávalo na příděl. Vedla ji k tomu stávka, kterou v pondělí zahájili řidiči cisteren. Na některých stanicích si veřejnost může natankovat maximálně 15 litrů benzinu nebo nafty, na většině o deset litrů více, informovala agentura Reuters. Večer pak vláda nařídila stávkujícím řidičům v některých částech země vrátit se do práce, protože v některých důležitých místech, včetně například letiště, jsou nízké zásoby, navzdory snaze vlády dopad stávky zmírnit.

Limit na jedno natankování je 25 litrů na osobní vůz a 100 litrů na nákladní, uvedla agentura AP. Nařízení platí do 21. srpna. Z 3000 benzinových pump je 15 procent už od pondělí bez paliva, nebo tam některý typ paliva došel. Front se ale zatím utvořilo minimum.

Řidiči cisteren letos protestují už podruhé. V dubnu byla jejich stávka největší za poslední roky a ke shodě se zaměstnavateli ohledně mezd nevedla. Vláda se nynějším opatřením snaží vyhnout situaci, kdy by země byla paralyzována v době vrcholící turistické sezony. Socialistická vláda v pátek vyhlásila energetickou krizi, a zajistila tak dostatek zásob paliva pro přístavy, nemocnice, letiště a další strategická zařízení.

Stávku svolal národní odbor řidičů přepravujících nebezpečné materiály. Ten přislíbil, že základní služby budou zajištěny. Panují ale obavy, že se tak nestane. Řidiči jsou připraveni stávkovat do doby, než sdružení zaměstnavatelů přijde s "rozumnou nabídkou".

Premiér António Costa v neděli zdůraznil, že stávkující mají respektovat dodržování základních služeb a že vláda je kvůli plynulým dodávkách připravena učinit speciální opatření. Bude-li to třeba, chystá se stávkující povolat do práce, uvedla agentura AFP. Costa nařídil dodávky 50 procent běžného zásobování a 374 stanic vybraných vládou musí být zásobeno na 100 procent.

Vláda se rozhodla k povolání řidičů zpět do práce, protože situace se během dne změnila a v době, kdy je hlavní turistická sezona, je v některých důležitých místech málo benzinu. Ministr zahraničí Tiago Antunes novinářům řekl, že vláda neměla jinou možnost, než využít tohoto právního kroku, protože v některých částech země nejsou zajištěny ani minimální potřeby.

Související