Čtveřici obviněných z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky ve středu slovenská policie obvinila i z přípravy dalších tří vražd, jejichž oběťmi se měli stát dva prokurátoři a advokát. Podle serveru Sme.sk to oznámilo slovenské ministerstvo vnitra. Obviněni jsou Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó.

Při vyšetřování Kuciakovy vraždy vyšlo najevo, že obvinění patrně připravovali také vraždy exministra vnitra a spravedlnosti a nyní advokáta Daniela Lipšice a prokurátorů Petra Šufliarského a Maroše Žilinky. Generální prokurátor Jaromír Čižnár už v únoru v této souvislosti poukázal na to, že lidé připravující zločin se k podrobným informacím o svých zamýšlených obětech nemohli dostat bez kontaktů na policii.

Vyšetřování přípravy těchto vražd bylo proto po dohodě prokuratury a policie odebráno vyšetřovacímu týmu Kuciakovy vraždy a přiděleno inspekci ministerstva vnitra, která zkoumá trestné činy policistů. Lipšic i média tento postup kritizovali, zatímco Čižnár ho obhajoval. Generální prokurátor řekl, že bez spolupráce s policisty by podezřelí nemohli získat osobní údaje například o Žilinkovi.

Slovenský list Denník N ve středu zveřejnil přepisy z šifrované komunikace mezi dvěma podezřelými ze zosnování Kuciakovy vraždy, Mariánem Kočnerem a Alenou Zsuzsovou. Kočner se Zsuzsové po Kuciakově vraždě chlubil ovlivňováním slovenské politiky a justice, jakož i údajnými schůzkami s premiérem Robertem Ficem a telefonáty s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem; oba politici byli později nuceni odstoupit. Ficova strana Směr se podle serveru HN Online odmítla vyjádřit.

Prezidentka Zuzana Čaputová po středeční schůzce s ministrem spravedlnosti Gáborem Gálem uvedla, že se spravedlností se nesmí kupčit a že spravedlnost nesmí sloužit individuálním zájmům. "Je nepřípustné a nebezpečné, pokud orgány činné v trestním řízení ovlivňovali lidé v pozadí. Je to výsměch spravedlnosti. Tyto způsoby se musí stát minulostí," dodala podle webu deníku Pravda.

Související