Zaměstnanci čínské technologické společnosti Huawei minimálně ve dvou případech pomohli africkým vládám sledovat politické oponenty, tvrdí reportáž amerického listu Wall Street Journal (WSJ). Huawei veškerá obvinění popírá.

Technici Huaweie podle výpovědi několika vysoce postavených vládních úředníků Ugandy a Zambie využívali mobilních dat ke sledování polohy nebo se nabourali do konverzací a účtů na sociálních sítích členů opozice.

Společnost v Ugandě pomohla policii proniknout do soukromých konverzací populárního hudebníka a nově také politika Bobiho Winea. Na základě objevených informací bezpečnostní složky hudebníka společně s několika jeho podporovateli zatkly a překazily jeho plány na uspořádání politického mítinku.

V Zambii prý zaměstnanci Huaweie pomohli vládě získat přístup do telefonů a na facebookový účet blogerů kritických k prezidentovi země. Díky práci dvou expertů Huaweie je policie vypátrala a zatkla. Vládnoucí Vlastenecká fronta (PF) krátce po zatčení na své facebookové stránce explicitně napsala, že jí s nalezením blogerů pomohli "čínští experti z Huaweie".

Související

Huawei obvinění odmítl jako "ničím nepodložená a mylná". Vnitřní pravidla společnosti zaměstnancům zakazují účastnit se jakýchkoli aktivit, které by ohrozily data a soukromí zákazníků a uživatelů nebo by porušily zákony, napsal technologický gigant ve vyjádření, podle kterého žádné pochybení neukázalo ani vnitřní vyšetřování.

Huawei je hlavním provozovatelem mobilních datových sítí v Africe, tamnímu trhu dominuje také z hlediska bezpečnostních sledovacích technologií, které dodává vládám.

Související