Americký prezident Donald Trump v neděli varoval Čínu před použitím násilí proti demonstrantům v Hongkongu. Pokud se tak stane, bylo by velmi obtížné se Čínou dohodnout na obchodní smlouvě, zdůraznil šéf Bílého domu. Trump věří, že čínský prezident krizi vyřeší lidsky.

"Pro mě by bylo mnohem obtížnější podepsat dohodu, pokud by byla v Hongkongu použita síla," řekl Trump.

USA a Čína jsou v současnosti uprostřed obchodní války a usilují o uzavření obsáhlé obchodní dohody. Přímé odpovědi na otázku, zda USA podporují demonstranty v Hongkongu, se americký prezident vyhnul, ale zdůraznil, že podporuje svobodu a demokracii.

V neděli v Hongkongu opět demonstrovalo více než milion lidí žádajících svobodné volby a konec údajných policejních násilností.

Související

Protesty bývalou britskou kolonií, která se roku 1997 vrátila pod správu Číny, zmítají už 11 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města Carrie Lamové.

Demonstranti se obávají toho, že zvláštní práva, která má Hongkong garantovaná do roku 2047, bude komunistická Čína dál omezovat.

Související