Česká železnice nepatří v porovnání se světem k nejrychlejším. Mezi Prahou a Brnem, vzdálenými vzdušnou čarou necelých 200 kilometrů, jezdí nejrychlejší vlaky dvě a půl hodiny. Za o čtvrthodinu kratší dobu přitom doveze vlak v Japonsku cestujícího dvakrát dál.

Redakce HN porovnala cestovní dobu mezi dvěma největšími městy ve vybraných státech. Rozhodující byla doba, za kterou vlak ujede vzdálenost mezi dvěma danými městy bez ohledu na skutečnou trasu železnice. Ve srovnání tedy propadly státy, kde železnice nevede přímo, ale oklikou. To je i případ spojení Prahy s Brnem, které vede o více než padesát kilometrů delší cestou než dálnice.

Zatím jste si přečetli méně než 5 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.