Británie chce brexit s dohodou, nemůže ale přijmout tu současnou, zdůraznil ve středu v Berlíně před jednáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou britský premiér Boris Johnson. Je podle něj třeba zrušit takzvanou irskou pojistku. Merkelová má ale za to, že takový krok bude možné učinit až v okamžiku, kdy bude jasno o dalších vztazích Bruselu a Londýna.

"Irská pojistka musí být odstraněna, musí být škrtnuta. Pokud to bude možné, jsem si jistý, že můžeme společně dosáhnout pokroku," nechal se slyšet Johnson, podle něhož je toto opatření pro suverénní a demokratickou zemi, jako je Británie, nepřijatelné, protože mu neumožňuje vlastní rozhodování.

Šéfka německé vlády ale odmítá, aby se irská pojistka rušila do doby, než bude vyjednaná podoba budoucích vztahů sedmadvacítky a Británie. To podle ní může trvat dva roky, ale také třeba jen 30 dní. Merkelová zároveň zopakovala, že Spolková republika upřednostňuje brexit s dohodou, bude ale připravena i na možnost, že se takového řešení dosáhnout nepodaří.

Související

Irská pojistka je kontroverzním bodem návrhu brexitové dohody, který se sedmadvacítkou připravila Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová. Má zabránit vzniku klasického hraničního režimu na hranici Irska a Severního Irska po brexitu. Podle kritiků z řad zastánců nekompromisní odluky Británie od EU ale představuje riziko, že země zůstane natrvalo připoutána k unijním strukturám a že bude narušena územní celistvost Spojeného království. Země by totiž zůstala v celní unii s EU a pro Severní Irsko by platila část pravidel jednotného trhu. Právě kvůli irské pojistce brexitovou dohodu třikrát odmítl britský parlament a Mayová nakonec rezignovala.

Merkelová ve středu Johnsona, který je na první návštěvě Německa ve funkci britského premiéra, přivítala s vojenskými poctami. Hymny oba politici vyslechli vsedě, jak má šéfka německé vlády v posledních týdnech ve zvyku, aby se u ní neopakovaly problémy s třasem celého těla. Během uvítacího ceremoniálu se před berlínským kancléřstvím uskutečnila demonstrace proti brexitu.

Francie považuje brexit bez dohody na konci října za velmi pravděpodobný scénář. Evropská unie je sice ochotna s Británií o mnoha bodech jednat, ale trvá na záruce, že nevznikne tvrdá hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Uvedl to ve středu podle agentury AFP Elysejský palác.

"Ústředním brexitovým scénářem je nyní ten bez dohody," soudí Elysejský palác. Na evropské úrovni existuje odhodlání trvat na principech vyjednané brexitové dohody, uvedl prezidentský úřad.

Existuje ovšem vůle s Británií o mnoha bodech hovořit, mimo jiné o budoucím vztahu mezi Londýnem a EU, cituje AFP Elysejský palác den před návštěvou britského premiéra Borise Johnsona v Paříži, kde se setká s prezidentem Emmanuelem Macronem.

Související