Syrská armáda má pod kontrolou celé město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib, kterou z velké části ovládají radikálové a odpůrci Damašku. Oznámila to ve středu exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii. V úterý museli kvůli náletům a prudké palbě radikálové stáhnout své bojovníky z části města. Agentura AP napsala, že syrská armáda rychle postupuje jihem Idlibu a podařilo se jí obklíčit několik měst ovládaných rebely i stanoviště turecké armády.

Provincie Idlib je domovem tří milionů lidí a boje, které o ni začaly v dubnu, přinutily půl milionu z nich odejít. Nejnovější útoky přiměly v minulých deseti dnech až 200 000 lidí přesunout se na sever Idlibu.

Armáda ve středu odpoledne získala pod kontrolu celý Chán Šajchún a odstraňuje z něj výbušniny. Jak píše AP, pro skupinu Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je největší z těch, které v Idlibu působí, je to velká rána. Ofenziva se týká také oblastí sousedících s Idlibem v provincii Hamá. Do obklíčení se tam dostala města Kafr Zítá a Latámina, stejně jako post turecké armády u města Múrik.

Turecko podporuje některé skupiny bojující proti Damašku, v Idlibu a jeho blízkosti má 12 vojenských stanovišť. Dohodlo se na jejich zřízení s Ruskem, které je největším ze spojenců Damašku.

Související