Italské formace Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratická strana (PD) se dohodly, že utvoří koaliční vládu. V jejím čele má stát dosavadní nestranický premiér Giuseppe Conte. Řekl to ve středu novinářům po jednání s prezidentem Sergiem Mattarellou šéf M5S Luigi di Maio. Lídr PD Nicola Zingaretti dohodu potvrdil už odpoledne. Prezidentský palác oznámil, že Conte má přijít ve čtvrtek v 9:30 SELČ k prezidentovi. Podle agentury ANSA zřejmě pověří Conteho sestavením vlády.

Hnutí pěti hvězd a PD byly v předchozím volebním období politickými rivaly a mnozí členové M5S, které na politickou scénu vstoupilo jako protisystémové protestní hnutí, považují Demokratickou stranu stále za symbol zkorumpovaného establishmentu; PD vládla zemi do loňského května.

Nyní se ale tyto dvě strany, které mají v obou komorách parlamentu většinu, dohodly, aby zabránily předčasným volbám. Ty by podle průzkumů zřejmě vyhrála nacionalistická pravicová strana Liga Mattea Salviniho.

Se stranou Liga vládlo M5S od loňského června, tento měsíc se ale jejich koalice rozpadla. Důvodem byly názorové neshody a snaha Salviniho vytěžit z narůstající popularity své strany v předčasných volbách. Salvini proto podal 9. srpna do Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování o něm se ale na pořad jednání nedostalo. Conte minulý týden sám podal demisi a prezident ho pověřil dočasným vedením kabinetu.

Související
22. 8. 2019

Salviniho plavba na vratké lodi

Názory Pokud by měl vyjít původní plán šéfa italské pravicově populistické Ligy a dosud vicepremiéra Mattea Salviniho, tak by 66. poválečná vláda mohla...

Di Maio ve středu po jednání s prezidentem řekl, že Conte je "zárukou" prosazování politik, na nichž se shodly obě strany nové koalice. Dodal, že levice a pravice jsou "zastaralé" kategorie a že jeho strana je "postideologická". Di Maio také s odkazem na úterní tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedl, že Trumpova podpora Contemu ukazuje, že "tato cesta je správná".

Pětapadesátiletého právníka Conteho, který se podle analytiků stal z nevýrazného politika poslední měsíc klíčovým hráčem na italské politické scéně, podpořil v úterý Trump. Conte je "velmi talentovaný muž", uvedl Trump a vyjádřil naději, že zůstane premiérem.

 

Související