Čínská společnost Huawei Technologies uvedla, že už po celém světě získala více než 50 komerčních kontraktů na mobilní sítě páté generace (5G). Podle serveru CNBC tak předstihla hlavní konkurenty Nokii a Ericsson. Spojené státy přitom tlačí své spojence k tomu, aby zařízení Huaweie při budování 5G infrastruktury nevyužívali. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) v úterý Huawei Spojené státy obvinil, že se ze všech sil snaží poškozovat jeho aktivity, mimo jiné i kybernetickými útoky na jeho interní sítě.

Huawei také uvedl, že americké úřady dostaly za úkol snažit se pomocí výhrůžek a dalších forem nátlaku přimět jeho současné a bývalé zaměstnance, aby se proti němu postavili. Spojené státy podle něj "posílají agenty FBI do domů zaměstnanců Huaweie", aby je tlačili ke špehování podniku. List WSJ nicméně upozorňuje, že Huawei svá obvinění nepodložil žádnými konkrétními důkazy.

Související

Spojené státy firmu Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a stejný postup vyžadují i od svých spojenců. V polovině května pak Washington zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty.

Navzdory tlaku ze strany Spojených států Huawei s více než 50 zakázkami na sítě 5G nechává největší konkurenty Nokii a Ericsson daleko za sebou. Podle posledních dostupných údajů získala finská Nokia 45 kontraktů na sítě 5G, zatímco švédský Ericsson obdržel pouze 24 kontraktů, píše CNBC.

Související