Soud v Kyjevě ve čtvrtek propustil na kauci Volodymyra Cemacha, který je podezřelý z podílu na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou z roku 2014. Informovala o tom agentura Reuters. Skupina ukrajinských poslanců vyzvala prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Cemacha nevydával do Ruska. Podle agentury Interfax byl ale už do seznamu osob připravených k výměně zařazen.

Cemach, kterého ukrajinské úřady identifikovaly jako bývalého velitele protiletecké jednotky Ruskem podporovaných separatistických sil na východní Ukrajině, má být podle soudce s okamžitou platností propuštěn z vazby. Vyšetřování bude pokračovat. Soud Cemachovi uložil, aby se nevzdaloval ze svého bydliště, které se ovšem nachází na území kontrolovaném proruskými separatisty.

Agentura Interfax napsala, že Cemachovo jméno figuruje na seznamu lidí, jejichž výměnu dohodl Zelenskyj s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Soud tento fakt odmítl komentovat s tím, že jde o záležitost politickou, nikoli justiční. Podle ukrajinských médií Putin Cemacha do seznamu zařadil na poslední chvíli.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek na ekonomickém fóru ve Vladivostoku zároveň uvedl, že se chýlí ke konci rozhovory s Ukrajinou o výměně vězňů a že se brzy uskuteční předání velkého počtu lidí. Krok podle něj přispěje ke snížení napětí mezi oběma zeměmi.

Mezi propuštěnými mají být ukrajinští námořníci, které loni v listopadu zajaly u Kerčského průlivu kvůli nezákonnému překročení hranic ruské síly, a také ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za terorismus na anektovaném Krymu.

Související

Ukrajina už osvobodila vězněného novináře a šéfredaktora agentury RIA Novosti Ukrajina Kyryla Vyšynského, kterému hrozilo až 15 let vězení.

Podle ukrajinských médií Putin na poslední chvíli zařadil Cemacha coby klíčového svědka sestřelení letadla nad Donbasem na seznam ruských zajatců, které má Ukrajina v rámci výměny vězňů propustit.

Na 40 ukrajinských poslanců ve čtvrtek vyzvalo Zelenského, aby Cemacha do plánované výměny ruských a ukrajinských vězňů nezařazoval.

"Zaznamenali jsme, že Ruská federace žádala, aby byl pan Volodymyr Borysovyč Cemach vydán v rámci výměny vězňů vyjednávané mezi Ruskou federací a Ukrajinou," uvedli poslanci. "Chápeme kontext, v němž se vyjednávání (o výměně) odehrává, i dosavadní diplomatické snažení ukrajinských úřadů. Pan Cemach je ale podezřelým v trestním vyšetřování (…) a jeho přítomnost a svědectví jsou proto nanejvýš důležité pro efektivní stíhání, které vedou všechny zúčastněné země."

Cemach je v kyjevské vyšetřovací vazbě od konce letošního června, kdy se ho během operace hluboko na povstaleckém území zmocnily ukrajinské tajné služby. Čelí obviněním z terorismu.

Související