Aby byl svět odolnější vůči vysokým teplotám a stoupajícím hladinám oceánů, je potřeba do roku 2030 investovat 1,8 bilionu dolarů (42,4 bilionu korun, tedy asi 28 státních rozpočtů Česka). Tvrdí to studie o adaptaci lidstva na klimatickou změnu, kterou vydala Světová komise pro přizpůsobení se změně klimatu.

Peníze je potřeba vložit do celkem pěti oblastí od udržitelného zemědělství až po ochranu lidí a přírody před klimatickými změnami. Pokud bude investována správně, zmíněná částka se několikanásobně vrátí, tvrdí zpráva komise, kterou vedou miliardář Bill Gates, bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun a šéfka Světové banky Kristalina Georgievová.

"Jsme poslední generace, která ještě může změnit směr klimatických změn, a zároveň jsme první generace, která musí žít s jejích následky," uvedla Georgievová při představování zprávy.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.