Průmyslová výroba v Číně stoupla v srpnu v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2002. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším znamením, že ekonomika kvůli obchodní válce a slabé domácí poptávce slábne.

Tempo růstu zpomalilo z červencových 4,8 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom očekávali zvýšení výroby o 5,2 procenta.

Některé sektory vykázaly zlepšení, jako produkce ocele a elektřiny. Analytici však dodávají, že celkově byl růst slabší kvůli výrobním omezením před oslavami 70. let od vzniku Čínské lidové republiky, které se uskuteční 1. října.

Čína již více než rok vede obchodní válku se Spojenými státy. Vyjednavači obou stran by se měli sejít koncem tohoto měsíce a setkání na nejvyšší úrovni se má uskutečnit v říjnu. Dohoda se však zatím nezdá být pravděpodobná.

Čínský premiér Li Kche-čchiang v pondělí uvedl, že bude pro ekonomiku velmi obtížné, aby nadále vykazovala růst  nejméně o šest procent, protože čelí tlakům na zpomalení. Druhou největší ekonomiku světa ohrožuje podle něj zpomalení globálního ekonomického růstu, ale také rostoucí ochranářství a unilateralismus.

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 6,2 procenta, což byl nejpomalejší růst téměř za tři desetiletí. Obchodní napětí má negativní dopad na vývoz ze země.

Nejnovější slabší údaje přinášejí spekulace, že země bude muset představit další stimulační opatření na podporu ekonomického růstu. Na počátku tohoto měsíce Čína snížila požadavek na minimální rezervy bank.