Moskevský soud v pátek podmínečně propustil herce Pavla Ustinova, který byl počátkem týdne odsouzen na 3,5 roku do vězení za údajné napadení policisty při protivládní demonstraci. Informovaly o tom ruské agentury. O propuštění po silné celospolečenské kritice požádala ve čtvrtek generální prokuratura.

Ustinov byl v pondělí odsouzen ke třem letům a šesti měsícům vězení za údajné zranění policisty při nepovolené demonstraci, která se konala 3. srpna proti vyřazení opozice z komunálních voleb v Moskvě. Herec tvrdí, že se na manifestaci ocitl náhodou. Široce sdílené video ze zatýkání ukazuje, že Ustinov v době zatčení stál s telefonem v ruce a odpor strážcům pořádku nekladl.

Na podporu Ustinova, ale také dalších lidí odsouzených za napadení policistů při demonstracích v minulých dnech, vystoupili představitelé médií, církevní hodnostáři, řada herců i televizních osobností. On-line petici žádající jeho propuštění podepsalo k pátečnímu dni bezmála 150 tisíc lidí. Výzva k přehodnocení odsuzujícího rozsudku posléze přišla i ze strany některých prokremelských činitelů.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová podle agentury RIA Novosti označila rozhodnutí soudu za spravedlivé a v případu vyzdvihla pozitivní roli generální prokuratury. Ta o propuštění zažádala s tím, že nerozporuje vinu odsouzeného, nýbrž "přílišnou přísnost" uděleného trestu.

Protestní akce v Moskvě vyvolalo rozhodnutí městské a po odvolání i ústřední volební komise zamítnout kandidaturu více než 50 opozičních politiků pro komunální volby konané 8. září. Důvodem byly údajné formální nedostatky při shromažďování podpisů potřebných k registraci.

Na prvních dvou nepovolených akcích 27. července a 3. srpna bylo zatčeno přes dva tisíce lidí. Účast na povolené demonstraci z 10. srpna, považované za největší za zhruba osm let, dosáhla kolem 50 tisíc lidí.

Související
Související