Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise bude zaměřena především na vzdušnou a protiraketovou obranu po útocích drony na saúdskoarabská ropná zařízení, z nichž Spojené státy viní Írán, uvedla dnes agentura APŠéf íránských revolučních gard dnes varoval, že země nenechá bez odpovědi ani omezený útok.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs minulou sobotu zachvátil požár poté, co je zasáhlo několik střel vypálených z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za akci se přihlásili jemenští povstalci z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že podle prvního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně. Washington přímo obvinil Íránce. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá.

Pentagon sdělil, že k posílení saúdskoarabské obrany bude nasazen "středně velký počet vojáků". Náčelník amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford prohlásil, že počet nasazených vojáků nebude sahat do tisícovek, konkrétnější vyjádření ale odmítl. Zatím také není jasné, jaké vojenské vybavení USA do oblasti Perského zálivu pošlou.

Americké ministerstvo obrany prezidentovi Donaldu Trumpovi v pátek předložilo návrh vojenských opatření, jimiž by vláda USA mohla na útok proti saúdskoarabským ropným zařízením reagovat. Vojenský úder na Írán Pentagon mezi návrhy nezařadil, napsala agentura Reuters.

Podle šéfa Pentagonu Marka Espera je rozmístění vojenských posil na Blízkém východě prvním krokem. Ministr obrany nevyloučil, že by mohla být přijata ještě dodatečná opatření.

Generálmajor íránských revolučních gard Husajn Salámí tvrdí, že v případě útoku Írán agresora potrestá "až do jeho úplného zničení". Velitel vzdušných sil revolučních gard Amír Alí Hadžízádeh podle agentury IRNA prohlásil, že jakékoliv útoky na Írán vyvolají "zdrcující reakci".

Hadžízádeh se tak vyjádřil během přehlídky, na níž byly předvedeny trosky dronů, sestřelených nad Íránem, a íránský systém protivzdušné obrany, který v červnu zneškodnil americké vojenské bezpilotní zařízení.

Na sociálních sítích se v sobotu objevily informace o tom, že řada íránských serverů a internetových stránek se stala terčem kyberútoku. Napadeny prý byly i některé petrochemické firmy. Podle odborníků je útok omezený a běžní Íránci uvedli, že s přístupem na internet nemají problémy.

Povstalci zatím s útoky nepřestanou

Jemenští povstalci podporovaní Íránem Húsíové chtějí zastavit útoky drony a raketami na Saúdskou Arábii, pokud tak učiní Rijád. Jinak si vyhrazují právo na odvetu. Prohlásil to v pátek podle agentury DPA šéf nejvyšší politické rady povstalců Mahdí Mašat.

"Doufáme, že Rijád na iniciativu zareaguje pozitivně," řekl Mašat v proslovu vysílaném televizí. Pokud ale bude Saúdská Arábie pokračovat v bombardování a leteckých útocích, mají Húsíové právo na to reagovat, zdůraznil Mašat.

Mašat v proslovu rovněž vyzval k urychlenému ukončení blokády letiště v jemenské metropoli Saná. Koalice pod velením sunnitské Saúdské Arábie má rovněž přestat s útoky v přístavním městě Hudajdá, které ovládají Húsíové, stejně jako velké části severního Jemenu.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Některé zdroje odhadují, že v konfliktu přišlo o život na 50 000 Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.