Británie v pondělí díky mimořádným leteckým spojům dopravila zpět do vlasti přes 14 700 klientů zkrachovalé cestovní kanceláře Thomas Cook. Oznámil to v úterý britský úřad pro civilní letectví (CAA). Dalších zhruba 135 300 klientů by se mělo do Británie vrátit během 13 dnů.

"Britský úřad pro civilní letectví 23. září 2019 zahájil největší repatriaci v dobách míru, aby dopravil více než 150 000 lidí zpět do Británie," uvedl úřad. "V pondělí se uskutečnilo 64 letů k přepravě více než 14 700 cestujících. To znamená, že CAA repatrioval přes 95 procent z těch, kteří se měli v pondělí vrátit," dodal.

Na úterý je podle CAA plánováno 74 letů, které by měly zpět do Británie přepravit dalších 16 500 lidí. Operace s označením Matterhorn má trvat do 6. října a celkově se plánuje více než 1000 letů.

"Chceme, aby si lidé dál užívali svou dovolenou, takže je přepravíme do Británie v původně plánovaný den odletu, nebo velmi brzy poté," uvedl podle agentury Reuters člen představenstva CAA Richard Moriarty.

Podle ředitelky CAA Dame Deirdre Huttonové zatím probíhá operace Matterhorn až na drobné problémy dobře. "V cizině není nikdo, kdo měl být doma. Přivážíme lidi zpátky v době, kdy končí jejich dovolená, takže nám zbývá dalších 135 000 lidí. Jsme zatím na 8 procentech, zbývá nám 13 dní, takže je to stále velká operace," uvedla Huttonová.

Zadlužená společnost Thomas Cook, která patří k největším cestovním kancelářím na světě, v pondělí vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, které požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla. V době krachu bylo s firmou na dovolené kolem 600 tisíc lidí, z toho zhruba 150 tisíc z Británie a 140 tisíc z Německa.

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře, má v zahraniční asi 1100 českých klientů. Návrat zpět jim podle mluvčího zajistí, nevylučuje ale rušení některých už zakoupených zájezdů. V takovém případě klienti obdrží zpět celou sumu, kterou zaplatili, uvedl v úterý mluvčí společnosti Jan Šrámek. Kancelář Neckermann zatím zrušila pouze jeden naplánovaný zájezd a jeden klient se musel vrátit domů dříve. Do konce října má firma prodaných kolem 650 zájezdů, o jejich osudu rozhodnou jednání s nasmlouvanými hotely. 

Hotely kvůli krachu Thomase Cooka vyhazovaly hosty

Někteří britští turisté si stěžují, že byli v důsledku krachu cestovní kanceláře Thomas Cook vyhozeni z hotelu, kde právě pobývali. Informují o tom některá britská média. Kayleigh Robinsonová televizi Sky News například řekla, že její sestra, tchyně, neteře a synovci museli opustit hotel v Turecku, protože manažer hotelu neměl zaplaceno za zbytek jejich pobytu.

List Daily Mirror zase píše o rodině Hutchisonových ubytované v hotelu ve španělském městě Benidorm. Vedení hotelu prý mělo obavy, že Thomas Cook nezaplatí, a požadovalo proto po rodině přes 885 liber (zhruba 26 tisíc korun). Mladí manželé a jejich pětiletý syn museli hotel opustit a najít si jiné ubytování, protože neměli dost peněz na zaplacení požadované částky.

Podobný příběh zažily také tři rodiny ze Skotska, které vyrazily na týdenní pobyt do Španělska. Každá z nich za něj zaplatila 1500 liber (zhruba 44 000 korun).

"Vzbudili jsme se a viděli ve zprávách, že Thomas Cook zkrachoval. Šli jsme do hotelové recepce, abychom zjistili, co se děje. Vedoucí recepce nám řekla, že pokud do poledne nezaplatíme za každou rodinu 1000 eur (zhruba 26 tisíc korun), budeme z hotelu vystěhováni," uvedl podle listu Daily Mirror člen jedné z rodin. "I kdybychom chtěli zaplatit, neměli jsme na to peníze. Byli jsme ponecháni na ulici," dodal.

Tvrdá rána pro Řecko a Španělsko 

Krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook je pro Řecko největší ranou od finanční krize, napsal ve svém úterním vydání řecký list Naftemporiki. Turistický sektor by mohl podle odhadů místních turistických svazů přijít až o 500 milionů eur (zhruba 13 miliard korun). Španělé pak odhadují ztráty spojené s nesplacenými účty britského touroperátora na 200 milionů eur (5,2 miliardy korun), informovala agentura DPA.

Jednotlivé řecké turistické svazy se v odhadech dopadů krachu liší. Zatímco sdružení Sete počítá se ztrátami 250 milionů až 500 milionů eur, Svaz helénských hoteliérů (GTP) uvádí částku 300 milionů eur.

Řecko je pro Thomase Cooka třetí nejdůležitější destinací. Loni tam podnik přivezl asi 2,8 milionu turistů, především na ostrovy Kréta, Rhodos a Kos. Thomas Cook v Řecku vlastní čtyři hotely a zaměstnává tam 640 lidí. Jejich další osud je podle řeckých médií nejasný.

Ve Španělsku doplatí na pád nejstarší cestovní kanceláře světa především Kanárské a Baleárské ostrovy a Andalusie, píše DPA. Loni přicestovalo do země s touto cestovní kanceláří 3,6 milionu lidí. Na Kanárských ostrovech tvořili podle úředních údajů 20 procent všech zahraničních návštěvníků, na Baleárách to bylo deset až 15 procent.

 

Související