Britský parlament začne už ve středu znovu fungovat. Poslanci se vrátí do Dolní sněmovny poté, co britský Nejvyšší soud označil přerušení jejich schůze za neplatné. Dal tak za pravdu stížnosti, podle níž chtěl premiér Boris Johnson odročením zasedání znemožnit, aby se parlament zabýval brexitem. "Důsledky pro základy naší demokracie byly extrémní," prohlásila na adresu Johnsona předsedkyně Nejvyššího soudu Brenda Haleová. Soudci přerušení schůze jednomyslně označili za nezákonné.

Zasedání parlamentu odročila na Johnsonovu žádost královna Alžběta II. Poslanci měli zůstat doma celkem pět týdnů až do poloviny října. Premiér to odůvodnil nutností připravit návrhy nových zákonů. Opozice i část jeho vlastních konzervativců ho ale nařkla, že jde jen o záminku a že chce premiér ve skutečnosti docílit toho, aby parlament nemohl překazit jeho hrozbu, že vyvede Británii z Evropské unie bez jakékoliv dohody. Nejvyšší soud dal odpůrcům premiéra za pravdu. Tím nepřímo konstatoval, že Johnson obelhal královnu, které sdělil nepravdivé důvody ohledně nutnosti parlamentní schůzi přerušit. Podle Nicolaie von Ondarzy z německého výzkumného ústavu Stiftung Wissenschaft und Politik soud prokázal, že "hájí parlamentní demokracii".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.