Izraelský prezident Reuven Rivlin ve středu požádal dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua, aby sestavil i příští vládu. Netanjahuova pravicová strana Likud přitom v nedávných volbách dosáhla slabšího výsledku než její hlavní rival, středové uskupení Modrá a bílá Bennyho Gance. Zda má lídr strany Likud šanci uspět, není jisté, shodují se agentury. Netanjahu vyzval k rychlému vytvoření vlády národní jednoty.

"Rozhodl jsem se dát vám příležitost sestavit vládu," řekl při nominaci Rivlin Netanjahuovi z pravicového Likudu. Netanjahu nyní bude mít 28 dnů na to, aby sestavil vládu, případně může prezidenta požádat o dvoutýdenní prodloužení této lhůty. Pokud bude nyní politik úspěšný, stane v čele izraelské vlády už popáté.

Netanjahuovi se po volbách konaných letos v dubnu vládu sestavit nepodařilo, a proto Izraelci šli minulý týden hlasovat znovu.

Související

Po volbách si Netanjahu ve 120členném parlamentu dokázal zajistit podporu 55 zákonodárců, což je o jednoho více než jeho hlavní rival, bývalý náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc, který stojí v čele centristického uskupení Modrá a bílá.

Tyto dvě strany se v úterý nedokázaly dohodnout na tom, že by vládly společně, ačkoliv takové řešení prosazoval i prezident Rivlin. Nová vládní koalice ovšem potřebuje v Knesetu většinu minimálně 61 hlasů.

Netanjahu ale ve středu řekl, že vzhledem k výzvám, jakým Izrael čelí, zejména ohrožení ze strany Íránu, je nutností vláda jednoty a národní smíření. "Máme za sebou tvrdý volební boj a musíme národ sjednotit," vyzval.

Prezident Rivlin řekl, že Netanjahuovi a Gancovi navrhl, aby spolu sestavili velkou koalici s rovnocenným rozdělením moci. "Lid si nepřeje další volby, na tom panuje shoda," připomněl Rivlin s tím, že "bez kompromisu žádná vláda nebude". Cenu za to by pak podle něho zaplatili občané.

Ve volbách ze minulého týdne podle oficiálních výsledků zvítězila Gancova Modrá a bílá se 33 poslaneckými mandáty před Likudem, který získal 32 poslaneckých mandátů.

 

Související