Prodemokratické demonstrace v Hongkongu, svolané na úterní 70. výročí vzniku komunistické Číny, přerostly v násilí, při kterém policie poprvé proti protestujícím použila ostrou palbu. Podle policejního zdroje citovaného agenturou AFP byl jeden z demonstrantů zasažen ostrým nábojem do hrudníku a utrpěl zranění. Japonská tisková agentura Kjódó uvedla, že zraněný student je v kritickém stavu.

Desetitisíce lidí, oblečených do černé barvy, se v úterý zapojily do protestního průvodu v centru Hongkongu.

Účastníci skandovali protičínské slogany a někteří nesli čínské vlajky přeškrtnuté černým křížem. Pochod se uskutečnil, přestože policie akci svolanou na 70. výročí založení Čínské lidové republiky zakázala.

Podle AP lidé v protestním průvodu vyzývali čínskou komunistickou stranu, aby "vrátila moc lidu". Někteří vyhazovali do vzduchu rituální bankovky používané při pohřbech. Čtyřicetiletý demonstrant Bob Wong, oblečený v černých džínách a černém tričku, uvedl, že barva jeho oděvu vyjadřuje zármutek nad "smrtí hongkongské budoucnosti".

Od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong zpátky Číně, je toto území spravováno podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Hongkongské úřady přijaly před úterními demonstracemi přísná bezpečnostní opatření - nejméně 11 stanic metra bylo uzavřeno, stejně jako řada nákupních center, a sídlo propekingské vlády v centru Hongkongu střeží velké množství policistů.

Tisíce lidí se navzdory tomu shromáždily také v dalších čtvrtích Hongkongu a na některých místech se demonstranti střetli s policií, která proti nim zasahovala slzným plynem, pepřovým sprejem, vodními děly a obušky. Protestující na policisty házeli zápalné lahve, cihly a další předměty.

V obci Tsuen Wan, která je součástí hongkongských Nových území, byl jeden z demonstrantů zraněn ostrým nábojem. "V obci Tsuen Wan jeden z policistů vypálil ze své zbraně poté, co byl napaden, a demonstrant utrpěl zranění," řekl agentuře AFP policejní zdroj pod podmínkou anonymity. Dotyčnému byla poskytnuta první pomoc a následně byl převezen do nemocnice.

"Dnes jsme sem přišli, abychom komunistické straně řekli, že lidé v Hongkongu nemají co slavit," prohlásil aktivista Lee Cheuk-yan. "Truchlíme nad tím, že po 70 letech vlády komunistické strany jsou občanům Číny a Hongkongu stále upírána demokratická práva. Budeme pokračovat v boji," dodal. Sedmašedesátiletá Yvonne Ngová zase s rozhořčením poukazovala na množství lidí, kteří byli při prodemokratických protestech od června v Hongkongu zatčeni.

Hongkongská vláda si 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky připomněla slavnostním obřadem. Původně plánovaný ohňostroj byl už před dvěma týdny zrušen. Nejvyšší představitelé hongkongské vlády v čele se správkyní Carrie Lamovou se účastní oficiálních oslav v Pekingu.

Nynější demonstrace v Hongkongu začaly původně na protest proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Lamová nakonec slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.