Ve světových metropolích v pondělí začaly několikadenní protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). Protestní akce se už uskutečnily v novozélandské metropoli Wellington nebo v australském Melbourne. Ráno blokovali aktivisté také ulice Amsterdamu, Berlína nebo Londýna. V nizozemské a britské metropoli proti nim policie zakročila; v Londýně zadržela 135 lidí.

Demonstrace a "dny občanské neposlušnosti", které mají pokračovat následující týden až dva týdny, se čekají například také v Paříži, Kapském Městě, Washingtonu nebo Buenos Aires.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion, bojující proti "zločinné" nečinnosti vlád tváří v tvář klimatické změně, v pondělí uspořádali protestní akci například ve Wellingtonu, kde se podle agentury AFP připoutali řetězy k růžovému vozidlu, čímž způsobili problémy v dopravě v centru města.

V Melbourne se demonstranti shromáždili na schodišti před parlamentem státu Victoria k "tiché meditaci", po níž následoval průvod městem.

U protinožců tak začaly blokády, jimiž hodlá hnutí Extinction Rebellion v následujících dvou týdnech v 60 městech celého světa upozornit na hrozící ekologickou "apokalypsu". Jenom v Austrálii jsou očekávány tisícovky lidí na různých akcích chystaných po celé zemi.

Protesty se rozběhly i v Evropě. V Londýně policie na úvod dvoutýdenního protestu zadržela 135 osob. Aktivisté blokovali například most Lambeth Bridge a několik ulic ve vládní čtvrti Westminster. Organizátoři očekávají, že se akcí v britské metropole zúčastní až 10 000 lidí. Jedna skupinka se před ministerstvem obrany připoutala k maketě jaderné rakety a vyzvala vládu, aby peníze určené na válečné jaderné ponorky Trident raději vynaložila na boj proti klimatické změně.

V centru Amsterodamu stovky demonstrantů zablokovaly důležitou ulici poblíž Říšského muzea a začali si stavět stany. Město přitom protestní akci zakázalo. Policisté demonstranty vyzvali k ukončení akce. Demonstrace hodlá policie tolerovat pouze za podmínky, že nebudou blokovat dopravu.

Podle agentury Reuters policie silou odváděla aktivisty, kteří blokovali jednu z důležitých amsterodamských ulic a zadržela 50 osob, které neuposlechly výzvy, aby demonstraci přesunuly
na nedaleké náměstí. Podle Reuters se sešlo na 900 protestujících.

Související

V Berlíně přibližně tisícovka lidí zablokovala rušnou křižovatku Grosser Stern s kruhovým objezdem kolem Vítězného sloupu. Protestující rovněž zřídili protestní tábor před budovou kancléřství.

Protestující byli téměř za mrazu na berlínské křižovatce už brzy zrána. Podle agentury AP nikdo nebyl zatčen a protest je pokojný. Policie přitom ráno uzavřela pět hlavních silnic, které se sbíhají ke kruhovému objezdu, aby zabránila dopravnímu chaosu. Podle DPA aktivisté u Vítězného sloupu postavili archu, dřevěnou loď, která má upozornit na vymírání druhů.

Berlínský zemský ministr vnitra Andreas Geisel varoval, že úřady by mohly proti demonstrantům rázně zakročit v případě, že se budou dopouštět násilí nebo zasáhnou důležitou infrastrukturu, jako je například letiště. Podle agentury DPA však zatím nejsou informace o žádných incidentech.

Související