O tom, že kyslík je prvek, bez kterého bychom nepřežili, se ví už několik staletí. Velmi málo se však vědělo o tom, jak konkrétně buňky na přítomnost kyslíku reagují. Právě to má ale vliv na celou řadu procesů, včetně vzniku nejzávažnějších chorob. Proto se letošní Nobelova cena za medicínu týká adaptace buněk na přítomnost tohoto plynu.

"William G. Kaelin Jr., sir Peter J. Ratcliffe a Gregg L. Semena zkoumali, jak se buňky adaptují na různé úrovně obsahu kyslíku v prostředí. Objevili molekulární mechanismus regulující aktivitu genů v závislosti na obsahu kyslíku. Jejich objevy mohou vést k nalezení strategie pro boj s takovými chorobami, jako je chudokrevnost, rakovina a řada dalších," vysvětluje zpráva nobelovského výboru svoje letošní rozhodnutí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.