Hospodářský růst ve Spojených státech podle podnikových ekonomů v letošním i příštím roce výrazně zpomalí, mimo jiné kvůli obchodní válce, kterou prezident Donald Trump vede s Čínou. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnila americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) a z něhož cituje agentura AP.

Výsledky ukázaly, že podnikoví ekonomové letos očekávají zpomalení hospodářského růstu na 2,3 z loňských 2,9 procenta. Příští rok by měl růst zvolnit na 1,8 procenta.

Pravděpodobnost příchodu hospodářské recese v příštích 12 měsících je teď podle ekonomů nízká, v příštím roce by se však měla zvyšovat. Pravděpodobnost příchodu recese do poloviny roku 2021 ekonomové odhadují na 69 procent.

"Za hlavní rizika se považují vzestup protekcionismu, všudypřítomná nejistota ohledně obchodní politiky a slabší globální růst," uvedl ekonom Gregory Daco ze společnosti Oxford Economics. Obchodní konflikty v průzkumu za hlavní riziko označilo 53 procent respondentů, podle 12 procent je hlavní hrozbou slabší globální růst.

Americká ekonomika roste nepřetržitě už jedenáctým rokem. Americká centrální banka (Fed) minulý měsíc ve snaze udržet hospodářský růst letos už podruhé snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Zhruba polovina respondentů v průzkumu NABE předpověděla, že Fed už letos k dalšímu snížení úroků nepřikročí.

Trump se už delší dobu snaží Fed přimět k výraznějšímu snižování úroků, které by podle něj kromě podpory ekonomiky přineslo i pokles nákladů na správu státního dluhu. Minulý měsíc vyzval ke snížení úroků "na nulu nebo ještě níže". Základní úrok Fedu je teď v rozpětí 1,75 až 2,00 procenta.