Na internetu se objevil "manifest" sepsaný zřejmě pachatelem středečního útoku na synagogu ve východoněmeckém Halle. Píše v něm, že chce zabít co nejvíce "nepřátel bílých" – hlavně Židů. O dokumentu informovala na Twitteru Rita Katzová, šéfka firmy SITE Intelligence Group, která monitoruje internetové aktivity pravicových extremistů a džihádistů.

V "manifestu" složeném z trojice dokumentů ve formátu PDF jsou jako další možné cíle zmíněni muslimové a levicově zaměření lidé. Text obsahuje mimo jiné fotografie zčásti podomácku vyrobených zbraní, munice a výbušnin, které skutečně použil střelec v Halle. I proto dokument vytvořený zřejmě 1. října podle magazínu Spiegel po prvním přezkoumání němečtí vyšetřovatelé hodnotí jako autentický.

Na internetu se objevilo také video samotného útoku. Atentátník ho pomocí kamery umístěné na helmě přenášel na platformě Twitch, která slouží především k on-line sledování počítačových her. Podle platformy zhruba 35minutové video zhlédlo kolem 2200 lidí, než bylo smazáno.

Na záznamu je mimo jiné vidět, jak se útočník v Halle neúspěšně snaží dostat do synagogy, v jejíchž dveřích zůstaly stopy po více než deseti kulkách. V synagoze bylo tou dobou přes 50 lidí. Původní údaje hovořily až o 80 věřících, kteří oslavovali nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření).

Pachatel, který opakovaně nadává na Židy a "Arabáše", podle listu Die Welt zaznamenal i moment, kdy zezadu čtyřmi ranami zastřelil ženu, která šla zřejmě náhodou kolem synagogy a stěžovala si, že jeho auto blokuje chodník.

Svou druhou oběť, kterou se stal muž v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem, pachatel zastřelil, přestože ho prosila o život. Útočník pak střílel i na další lidi. Některým z nich mohlo zachránit život i to, že se střelci některé podomácku vyrobené zbraně porouchaly. Video zachycuje také přestřelku s policií, při níž byl útočník zraněn na krku.

Související

Podezřelým z útoků je sedmadvacetiletý Němec Stephan B., který byl krátce po činech zadržen. Podle Spiegelu žil s matkou v sasko-anhaltské vesnici Benndorf. Sousedé o něm tvrdí, že byl odtažitý a nikdy je nezdravil. Jeho otec listu Bild řekl, že podezřelý nebyl spokojený se sebou ani s okolním světem. Za všechno prý dával vinu jen ostatním. "Ten kluk byl pořád jen online," řekl také o synovi, který podle něj prakticky neměl přátele.

Bild rovněž uvedl, že po maturitě studoval dva semestry chemii na vysoké škole, studium ale kvůli nemoci ukončil. Podle svého otce byl i u armády, nedostalo se mu ale žádného speciálního výcviku.

Související