Pětkrát za září vzlétli čeští piloti se svými gripeny v ostrých startech k ruským letounům, které v prostoru nad baltskými zeměmi neohlašovaly svoji identitu. Pět českých gripenů pomáhá na estonské základně Ämare od začátku září do konce roku chránit vzdušný prostor tří spojenců – Litvy, Lotyšska a Estonska – v rámci operace NATO. Čeští vojáci jsou nyní navíc ještě v Lotyšsku a byli i v Litvě v posílených praporech aliance, které mají sloužit v Pobaltí jako odstrašení před případným útokem Ruska. I to je doklad, jak je evropská bezpečnost závislá na Severoatlantické alianci a vedoucí roli Spojených států v ní.

Kvůli nejistotě plynoucí z nepředvídatelnosti nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterou naposledy předvedl svým rozhodnutím potopit kurdské spojence v Sýrii, a i kvůli dlouhodobému tlaku z USA na zvýšení obranných výdajů ale Evropané v poslední době čím dál víc řeší, jak posílit vlastní obranu a vlastní schopnosti, jak snížit závislost na Spojených státech a jak více investovat do vlastních zbrojních programů. To je i téma diskusí Riga Conference, setkání stovek politiků a expertů, které se dnes a zítra odehrává i pod ochranou českých letounů v lotyšské Rize.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.