U pobřeží Saúdské Arábie se v pátek vzňal ropný tanker. Podle íránské státní televize ho zasáhly dvě rakety poblíž přístavního města Džidda, což později potvrdilo také íránské ministerstvo zahraničí. Íránská agentura ISNA naznačila, že šlo o teroristický útok. Saúdská Arábie se k incidentu zatím nevyjádřila. Posádku se podle íránských zdrojů podařilo dostat do bezpečí, tanker je stále na moři, ale změní směr plavby. V důsledku incidentu stouply v pátek ceny ropy o dvě procenta, informuje agentura AP.

Loď Sabiti patří íránské státní ropné společnosti a v plamenech se ocitla ve vzdálenosti necelých 100 kilometrů od Džiddy. Výbuch ji značně poškodil, takže podle zdroje ISNA unikala ropa do Rudého moře.

Původní informace médií hovořily o zásahu dvěma střelami. Íránská národní tankerová společnost (NITC) však toto tvrzení popřela a uvedla, že oheň je už uhašený a úniky ropy byly sníženy na minimum, píše server BBC

Ceny ropy se po zprávách o zásahu tankeru vydaly prudce vzhůru. Severomořská ropa Brent kolem 19:00 SELČ vykazovala nárůst o 1,9 procenta na 60,24 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala téměř 1,6 procenta na 54,42 dolaru za barel. Jde o největší vzestup od 16. září.

"Je stále na Rudém moři, ale jeho trasa se změní," citovala ISNA zástupce společnosti NIOC. "Žádná země nenabídla pomoc," dodal zdroj. Agentura Reuters s odvoláním na údaje společnosti Refinitiv uvedla, že tanker Sabiti zamířil k íránskému ostrovu Larak v Perském zálivu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang v reakci na incident tlumočil přání Pekingu, aby relevantní aktéři spolupracovali a udrželi mír a stabilitu v regionu.

"Odborníci si myslí, že šlo o teroristický útok," napsala ISNA. Neuvedla však, koho íránská vláda z útoku podezřívá. Podle dalších íránských zdrojů výbuch zasáhl trup lodi a poškodil dva hlavní zásobníky. Příčinu se snaží objasnit odborníci.

Saúdská Arábie a Írán jsou regionální rivalové, v oblasti panuje delší dobu napětí vyvolané protiíránskými sankcemi Spojených států.

V Perském zálivu se letos odehrálo několik incidentů, při nichž byly zajaty nebo napadeny tankery. Páteční incident by mohl zhoršit napětí mezi Íránem a Spojenými státy, píše agentura AP.

Související
Související