Sedmadvacetiletý Němec Stephan B. se přiznal k útoku na synagogu ve východoněmeckém městě Halle. U výslechu potvrdil, že motivem jeho činu byl antisemitismus a krajně pravicové názory.

V synagoze ve středu přes 50 lidí slavilo nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Do budovy se Stephan B. nedostal. Před synagogou nicméně zastřelil 40letou ženu a v blízkém rychlém občerstvení s kebabem 20letého muže. V jeho autě se našly také čtyři kilogramy výbušnin.

V Německu se nyní kritika ve velké míře stáčí směrem k populistické, protiimigrační, krajně pravicové Alternativě pro Německo (AfD). Ministr vnitra Horst Seehofer z Křesťansko-sociální unie (CSU), ale i někteří další politici viní z podílu na vzestupu antisemitismu v zemi právě nejsilnější opoziční stranu. Svou rétorikou podle nich někteří politici tohoto protiimigračního uskupení napomáhají šíření nenávisti k Židům.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.