Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie se ve středu nepodařilo dojednat, ačkoli zástupci obou stran našli shodu na většině sporných bodů. Podle informací ČTK zůstává poslední nevyřešenou otázkou systém výběru daně z přidané hodnoty. Zástupci unijních zemí vidí optimisticky možnost, že by mohla být výstupní smlouva uzavřena v nejbližších dnech. Není podle nich však příliš pravděpodobné, že by ji schválil summit EU začínající ve čtvrtek.

Unijní vyjednavač Michel Barnier ve středu večer informoval velvyslance členských zemí o výsledcích mnohahodinových rozhovorů. Většinu dřívějších neshod okolo režimu na irské hranici či celního postavení Severního Irska se vyjednavačům podařilo překonat. "Výsledek byl až nečekaně pozitivní a mezi zástupci členských zemí panuje optimismus," řekl zdroj seznámený s výsledky jednání. Neshody zatím přetrvaly pouze ve věci budoucího systému výběru DPH u zboží pohybujícího se mezi EU a Británií.

EU původně chtěla mít dohodu v ruce už ve středu, aby se jí mohl ve čtvrtek zabývat unijní summit. Diplomaté však nevylučují, že pokud by se poslední sporné body podařilo vyřešit ve čtvrtek, mohli by dokument dostat na stůl unijní lídři o den později.

Podle televize Sky News britská vláda požádá o další odklad brexitu, pakliže se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské unie, ve středu to prý před výborem dolní komory parlamentu potvrdil ministr pro brexit Stephen Barclay. Zároveň řekl, že je proti jakémukoli prodloužení vyjednávacího období, i kdyby mělo posloužit jen pro dotažení vznikající dohody.

Sobotní termín pro ratifikaci "rozvodové" dohody stanovil britský parlament na začátku září, když schválil zákon vytvořený s cílem vyloučit variantu brexitu bez dohody na konci října. Pakliže do 19. října nebude dohoda schválena, ukládá opatření vládě dojednat se zbytkem EU nový odklad britského odchodu z bloku.

"Mohu potvrdit, jak opakovaně popisoval premiér, že vláda zaprvé dodrží zákon a zadruhé dodrží závazky poskytnuté soudu v souvislosti se zákonem," řekl Barclay členům brexitového výboru Dolní sněmovny.

Britský právník Jolyon Maugham, který je bojovníkem proti brexitu, oznámil, že má v plánu zabránit vládě, aby případnou brexitovou dohodu předložila parlamentu. Jak ve středu Maugham uvedl, chce u soudu podat žalobu kvůli tomu, že dohoda o odchodu země z EU je podle něj v rozporu s britským daňovým právem.

Maugham slavil už v minulosti v podobném řízení úspěch. Patřil totiž mezi ty, kdo stáli za stížností proti zářijovému přerušení práce britského parlamentu. Soud tehdy stěžovatelům vyhověl a rozhodl, že přestávka v zasedání je nezákonná.

"Mám v úmyslu podat žalobu, která by přiměla soud vydal příkaz zabraňující vládě předložit dohodu o odchodu z EU ke schválení parlamentu. Očekáváme, že žalobu podáme zítra a soud se jí bude zabývat v pátek," napsal britský právník na Twitteru.