Britský premiér Boris Johnson přistoupil na dohodu se zeměmi Evropské unie o podobě brexitu. Na textu se ve čtvrtek v Bruselu shodli britští a unijní vyjednavači. Spojené království by tak mělo z EU odejít po vzájemné dohodě s unií. Šlo by tedy o "rozvod v dobrém", nikoliv o takzvaný divoký brexit, který by nejspíš znamenal ekonomický chaos. "Máme skvělou novou dohodu," oznámil Johnson na Twitteru a jeho informaci potvrdili i zástupci unie.

Podpory se dohodě ve čtvrtek dostalo i od lídrů zemí Evropské unie v rámci evropského summitu. Informoval o tom mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska Preben Aamann, podle něhož summitová jednání o brexitu skončila. Prezidenti a premiéři v přijatých závěrech rovněž schválili politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie a EU.

"Evropská rada podpořila tuto dohodu a zdá se, že jsme velmi blízko poslednímu kroku," prohlásil po jednání šéf unijních summitů Donald Tusk. Zdůraznil, že EU dodržela svůj závazek a do poslední chvíle stála za Irskem, které je s výstupní smlouvou spokojeno.

Unijní lídři v závěrech vrcholné schůzky vyzvali Evropský parlament, Evropskou komisi a členské státy, aby "podnikly nezbytné kroky k tomu, aby dohoda vstoupila v platnost 1. listopadu".

„Máme právně závazný text, který chrání práva našich občanů a zajišťuje zachování míru a stability v Irsku,“ prohlásil po jednání předseda EK Jean-Claude Juncker, podle něhož odvedl unijní vyjednávací tým v čele s Michelem Barnierem skvělou práci.

Smlouva ale vstoupí v platnost jedině tehdy, když ji schválí britský parlament. To zatím není jisté, Dolní sněmovna by měla hlasovat už v sobotu. Podle dostupných zpráv se Johnsonovi zatím o podpoře dohody nepodařilo přesvědčit své spojence v britském parlamentu, severoirské unionisty ze strany DUP. Jejich podpora je klíčová.

Poté, co tehdejší premiérka Theresa Mayová nedokázala ani na tři pokusy přes sněmovnu dohodu protlačit, její nástupce Boris Johnson v dohodě požadoval úpravy týkající se pasáží, které měly zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Nakonec se s unií domluvil na tom, že Severní Irsko spolu s Velkou Británií odejde nejen z EU, ale i z evropské celní unie. Zatímco irský ostrov tak bude bez hraničních a celních kontrol, tyto kontroly se přesunou na moře mezi Velkou Británii a Severní Irsko. Budou tedy probíhat uvnitř Spojeného království.

"Žádný britský premiér by s něčím takovým nikdy nemohl souhlasit," prohlásila tehdejší premiérka Mayová, když se podobný návrh objevil loni. Tehdy ji podpořil i Johnson. "Žádná britská konzervativní vláda by takovou dohodu nikdy nemohla přijmout," tvrdil Johnson téměř totéž, co Mayová. Nyní ale takovou podobu smlouvy o odchodu z EU přijal, aby dokázal naplnit výsledek referenda, které se konalo už před třemi lety. Tomu, aby se kontroly odehrávaly přímo mezi Irskem a Severním Irskem, se chtějí vyhnout země unie i Británie. Obávají se, že by to vedlo k obnovení občanské války v Severním Irsku.

Johnson teď musí o stejném obratu ve vztahu k podmínkám dohody, jaký udělal on sám, přesvědčit poslance britského parlamentu. Pokud se bude zdát, že britský parlament dohodu schválí, lídři členských států EU by měli na svém čtvrtečním summitu v Bruselu dohodu s Brity o podobě brexitu obecně podpořit. Ale s tím, že počkají na to, jestli se ji Johnsonovi opravdu podaří nechat schválit v britské Dolní sněmovně. Ta se sejde v sobotu, k čemuž dojde poprvé od války s Argentinou o Falklandy v roce 1982.

Jestliže Johnson v příštích hodinách či dnech pro dohodu nesežene dostatečnou podporu, požádá státy unie o odložení brexitu. 

Sledovali jsme online

 
17.10.2019 11:48 | Britský premiér i šéf Evropské komise oznámili dosažení nové dohody o brexitu
17.10.2019 11:50 | Severoirští unionisté mají k dohodě stále výhrady

Severoirská strana DUP, která v parlamentu podporuje vládu konzervativní Johnsonovy strany, oznámila po zveřejnění informace o vzniku dohody, že na jejím negativním postoji vůči brexitu se nic nezměnilo.

17.10.2019 11:56 | Johnson doufá, že parlament schválí dohodu v sobotu

Britský premiér také uvedl, že po schválení se bude moci jeho administrativa přesunout k dalším problémům Británie. Těmi jsou podle něj ceny bydlení, státní zdravotní péče nebo třeba kriminalita.

17.10.2019 12:06 | Podle předsedy labouristů jde o špatnou dohodu

Šéf labouristické strany Jeremy Corbyn uvedl, že jde o ještě horší dohodu, než zvládla vyjednat Theresa Mayová. Právě té byl Johnson hlasitým kritikem.

17.10.2019 12:12 | Šéf labouristů znovu vyzývá k veřejnému hlasování

Jeremy Corbyn se domnívá, že nejlepším způsobem, jak defitinitivně schválit brexitovou dohodu, je umožnit obyvatelům o ní hlasovat v referendu.

17.10.2019 12:16 | V evropském parlamentu se problémy při schvalovaní nečekají

Vedle britské Dolní sněmovny musí dohodu o brexitu schválit i Evropský parlament, v něm se ale žádné problémy nečekají. Pokud smlouva skutečně projde, Spojené království sice z unie vystoupí, až do konce příštího roku se ale v jeho vztazích s EU fakticky vůbec nic nezmění.

17.10.2019 12:20 | Nizozemský premiér dohodu vítá

Mark Rutte řekl, že přijetí nové brexitové dohody je povzbuzující zprávou. Nyní si podle něj musí především nastudovat podmínky a všechny podrobnosti nové smlouvy.

17.10.2019 12:24 | Nová dohoda má také garantovat mír a stabilitu na Irském ostrově

Boris Johnson v dohodě požadoval úpravy týkající se pasáží, které měly zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskou republikou, která zůstává členem unie, a Severním Irskem, jež z ní jako součást Spojeného království odchází. Nakonec se s unií domluvil na tom, že Severní Irsko spolu s Velkou Británií odejde nejen z EU, ale i z evropské celní unie.

 

17.10.2019 12:33 | Johnson měl podporu své vlády při jednání o dohodě

Mluvčí vlády uvedla, že premiér Johnson měl při vyjednávání v Bruselu podporu své vlády. Johnson také doufá, že dohodu schválí i dolní komora britského parlamentu.

17.10.2019 12:37 | Druhé referendum nebude projednáno v sobotu

Předseda labouristické strany Jeremy Corbyn se domnívá, že případné nové referendum o přijetí brexitové dohody se nebude projednávat už v sobotu při jednání o nové brexitové dohodě. O tomto víkendu považuje za důležité probrat její nové detaily.

17.10.2019 12:43 | Předseda dolní sněmovny parlamentu doufá ve shodu s DUP

Šéf dolní komory Jacob Rees-Mogg věří, že každý zákonodárce bude respektovat výsledky referenda a umožní tak vystoupení Velké Británie z EU. Nalezení shody mezi Británií a Evropskou unií je dle něj dobrou zprávou.

17.10.2019 12:54 | Lídr euroskeptické strany Farage chce odložení dohody

Nigel Farage řekl, že je spíše pro odložení brexitu a předčasné volby, než aby prošel v dolní sněmovně Johnsonův návrh. 

17.10.2019 12:58 | Skotská národní strana dohodu nepodpoří

"Je absolutně jasné, že by přijetí dohody vyvedlo Skotsko z Evropské unie, z jednotného trhu, a to všechno proti svobodné vůli skotského lidu," uvedla na svém twitterovém profilu premiérka Skotska Nicola Sturgeonová. 

 

17.10.2019 13:03 | Severní Irsko bude patřit do britského celního prostoru

Severní Irsko zůstane v britském celním prostoru, bude ale zároveň vstupním bodem na jednotný trh Evropské unie, uvedl dnes na tiskové konferenci hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

17.10.2019 13:08 | Velká Británie bude chtít s EU obchodovat bez cel a kvót

Británie bude po brexitu usilovat o uzavření ambiciózní obchodní dohody s Evropskou unií bez cel a bez kvót. Uvedla to Evropská komise krátce poté, co britský premiér Boris Johnson a šéf EK Jean-Claude Juncker oznámili, že se obě strany dohodly na nových podmínkách odchodu Británie z evropského bloku.

17.10.2019 13:16 | Pokud Johnsonovi dohodu neschválí parlament, požádá o odklad brexitu

Jestliže Johnson v příštích hodinách či dnech pro dohodu nesežene dostatečnou podporu, požádá státy unie o odložení brexitu. Původně tvrdil, že Británie z EU za všech okolností odejde ve stávajícím termínu 31. října, i kdyby to mělo  znamenat rozchod zcela bez smlouvy. Parlament ho ale zákonem zavázal požádat v případě hrozící nedohody unii o více času. Premiér sice tvrdil, že to neudělá, jeho vláda ale nakonec oznámila, že bude vůli poslanců respektovat.

17.10.2019 13:23 | Irsko dohodu vítá, ochrání jejich tradice a mír

Irský ministr zahraniční Simon Coveney v reakci na ohlášení nové brexitové dohody řekl, že jde o nárvh, který je dobré podpořit, protože chrání základní irské zájmy.

17.10.2019 13:31 | Johnson si porážku v sobotní hlasování nepřipouští

Jeden ze členů vlády Michael Gove řekl stanici Sky news, že dohoda je vytořena a dojednána tak, aby vyhovovala všem, kteří chtějí snadno a bezproblémově odejít z Evropské unie.

17.10.2019 13:40 | Evropský parlament je připraven splnit svou povinnost

"Jsme šťastní. Všichni jsme pracovali na tom, aby Velká Británie odešla z Evropské unie řádně. Až bude odhlasováno ve Westminsteru, tak bude zcela jistě pracovat Evropský parlament a ujme se svých povinnosti," oznámil po jednáních předseda Evropského parlamentu David Sassoli. 

 

17.10.2019 13:50 | Boj o zastavení Brexitu není zdaleka u konce, říká Swinsonová

Předsedkyně Liberálních demokrátů v televizní rozhovoru uvedla, že Johnosova dohoda je špatná pro tamní ekonomiku, veřejné služby a také pro životní prostředí. "Několik následujících dní určí směřování Británie po generace. Jsem nyní odhodlaná víc než kdy dřív zastavit Brexit," dodala Swinsonová.

17.10.2019 14:00 | Podle Rees-Mogga jde o lepší dohodu

Předseda britské dolní kmory komentoval novou dohodu jako zcela jinou. Odlišnost je také v odstranění nedemokratických článků. Obchodní dohodu s Evropskou unií by pak měla Velká Británie dojednat do jednoho roku.

17.10.2019 14:08 | DUP se obává nárůstu cen v Severním Irsku

Severoirská nacionalistická strana DUP, která už dříve prohlásila, že novou brexitovou dohodu v sobotu při hlasování nepodpoří, nyní uvedla, že její obavou je možnost ekonomického úpadku v Severním Irsku. Dále by podle ní žádný ze zástupců Severního Irska neměl být pro přijetí dohody.

17.10.2019 14:11 | Tuska těší nalezení shody mezi Velkou Británií a Evropskou unií

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes prohlásil, že je vždy lepší mít dohodu než to, aby Británie odešla z unie bez vyjednaných podmínek. "Nepřijali bychom takovou dohodu, která by nebyla v pořádku pro EU a pro Irsko," řekl Tusk.

17.10.2019 14:13 | Jean-Claude Juncker a Boris Johnson vystoupili na společné tiskové konferenci

 

17.10.2019 14:25 | Irský premiér dohodu vítá

Předseda vlády Irska Leo Varadkar uvítal dohodu mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Jedná se podle Varadkara o "unikátní řešení" pro Severní Irsko, která respektuje historii a také geografická specifika celého regionu.

17.10.2019 14:40 | Juncker doporučí, aby Evropská rada dohodu o brexitu podpořila

"Kde je vůle, je i dohoda - máme ji! Je to spravedlivá a vyvážená dohoda pro EU a pro Spojené království," napsal na twitteru šéf Evropské komise Juncker. "Doporučím, aby Evropská rada tuto dohodu podpořila," dodal.

 

17.10.2019 14:46 | Budoucí partnerství pro obě strany může být pozitivní, věří Johnson

Na tiskové konferenci řekl Boris Johnson, že doufá, že britští zákonodárci současný návrh dohody schválí, a je také podle něj zodpovědné vystoupit, když už bylo vyhlášeno referendum. Vztahy Evropské unie a Velké Británie podle něj můžou být v budoucnu skvělé.

17.10.2019 14:52 | Britští poslanci si odhlasovali svolání mimořádné schůze

Jak se předpokládalo, britští poslanci si odhlasovali konání schůze v sobotu, na které se bude jednat o nové brexitové dohodě vyjednané Borisem Johnsonem v Bruselu. Zákonodárci také schválili změnu pravidel sobotní rozpravy, která umožňuje předložit více pozměňovacích návrhů.

17.10.2019 15:04 | Premiér Johnson věří, že poslanci dohodu přijmou

"Velmi doufám, že moji kolegové poslanci ve Westminsteru se spojí dohromady, aby dokončili brexit," uvedl na tiskové konferenci Johnson. "Dostali nyní vynikající nabídku, aby mohli dokončit brexit bez dalších odkladů," dodal britský premiér.

17.10.2019 15:09 | Ursula von der Leyenová považuje dohodu za dobrý výchozí bod

Nově nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vidí novou dohodu o brexitu jako dobrý výchozí bod pro budoucí jednání o vzájemných vztazích mezi Spojeným království a Evropskou unií.

17.10.2019 15:15 | Jednání o budoucích vztazích Británie a EU by měly začít hned po přijetí brexitové dohody

Nová brexitová dohoda podle Junckera vnáší jistotu do oblastí, do nichž plánovaný odchod Británie z Evropské unie vnesl nejistotu. Brusel je podle šéfa EK připraven hned po brexitu zahájit jednání o budoucích vztazích evropské sedmadvacítky s Londýnem.

 

17.10.2019 15:21 | Summit EU by měl schválit brexitovou dohodu, myslí si Andrej Babiš

Členské země EU souhlasí s dojednanou dohodou o vystoupení Británie z Evropské unie. Summit EU, který právě začíná v Bruselu, by ji tedy měl schválit. Při příchodu na vrcholné unijní jednání to řekl premiér Andrej Babiš.

17.10.2019 15:32 | Uzavření dohody mezi Velkou Británií a EU by mohlo pomoct světové ekonomice

Prezident Světové banky David Malpass se domnívá, že vyjasnění vztahů mezi Británií a Evropskou unii by mohlo pomoct celosvětové ekonomice k růstu. Pomoct by to mělo jak bohatým zemím, tak těm rozvojovým. 

17.10.2019 15:42 | Brexit pomohl k lepším výsledkům newyorské burze

Americké trhy zaznamenaly ve čtvrtek lepší výsledky u akcií britských firem, jelikož po oznámení shody na nové dohodě zmizely částečně obavy investorů o další vývoj. 

17.10.2019 15:48 | Výhled německé ekonomiky nepočítá s odchodem Británie z EU bez dohody

Německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier uvedl, že prognózy jeho ministerstva ohledně německé ekonomiky nepočítají s variantou, že by Británie odešla z Evropské unie bez dohody.

17.10.2019 16:26 | Merkelová je s dohodou o brexitu spokojena, Macron méně

Uzavření brexitové dohody je dobrou zprávou, po které osud vystoupení Británie z Evropské unie závisí na parlamentech obou stran. Před začátkem summitu EU v Bruselu to dnes prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Francouzský prezident Emmanuel Macron ale nabádal k opatrnosti.

17.10.2019 16:43 | Euro a libra díky brexitové dohodě posilují

Euro ve čtvrtek na devizových trzích posiluje, jeho kurz podpořilo dosažení dlouho očekávané dohody o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie. Britská libra se vůči dolaru po zprávě o brexitové dohodě vyšplhala až na pětiměsíční maximum blízko 1,30 amerického dolaru, později však o velkou část zisků přišla.

17.10.2019 16:53 | Začal summit EU, jednat se bude i o brexitové dohodě

Do Bruselu se ve čtvrtek odpoledne sjeli evropští lídři, kteří se mají mimojiné zabývat právě brexitovou dohodou. Na úvod jednání promluví premiér Johnson. Očekává se, že prezidenti a premiéři EU dohodu podpoří, zásadní však bude až sobotní jednání britského parlamentu. 

17.10.2019 17:13 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž k jednáním o brexitu končí. Děkujeme mnohokrát za pozornost, o dalším vývoji vás budeme informovat v jednotlivých článcích.

Související