Brexit je zase o krok blíž svému uskutečnění. Britskému premiérovi Borisi Johnsonovi se ve čtvrtek podařilo dohodnout se se zástupci Evropské unie na podmínkách, za kterých Velká Británie unii opustí. Ještě ten den večer ji na summitu konaném v Bruselu podpořili také lídři ostatních členských zemí. Pro přijetí dohody je však zásadní především rozhodnutí britské Dolní sněmovny, která se kvůli jejímu projednání sejde výjimečně v sobotu. Johnson musí najít podporu i mezi poslanci ostatních stran.

Mimořádné zasedání začalo v 10:30 SELČ a "supersobota", jak je dění ve Westminsteru označované v britských médiích, se může protáhnout až do pozdního odpoledne. Na úvod sobotního programu představí upravenou brexitovou dohodu premiér Johnson, který pak bude možná i několik hodin odpovídat na otázky poslanců. Následovat bude hlavní rozprava, přičemž ze všeho nejdřív předseda Dolní sněmovny John Bercow oznámí, o kterých pozměňovacích návrzích bude možné hlasovat. Trvání debaty nebylo předem omezeno a podle BBC hlasovací blok nejspíše nezačne dříve než ve 14:30 (15:30 SELČ).

Ve své řeči na úvod sobotní schůzky Johnson podle BBC prohlásil, že poslanci mají "historickou příležitost". Podle konzervativního premiéra je na čase posunout se dál a vybudovat nové partnerství Velké Británie a Evropské unie.

"Dnešní schválení dohody brexit neukončí. Neposkytne zemi jistotu a poslední slovo by měli mít lidé," reagoval lídr Labouristické strany Jeremy Corbyn. Upravené podmínky brexitu jsou podle šéfa hlavní opoziční strany ještě horší než původní verze, kterou Dolní sněmovna třikrát odmítla. Ačkoli chápe "frustraci a únavu" Britů, jeho poslanci se prý nenechají oklamat "prázdnými" sliby vlády.

V době, kdy zákonodárci rozhodují o brexitové dohodě, se v centru Londýna scházejí desetitisíce zastánců setrvání Británie v Evropské uni a požadují nové referendum o odchodu z EU. Účastníci mávají vlajkami EU a nesou transparenty vyzývající k zastavení brexitu. Demonstranti plánují pochod přes centrum k parlamentu, napsala agentura Reuters.

Organizátoři jsou přesvědčeni, že sobotní demonstrace bude počtem účastníků podobná březnovému shromáždění, kterého se podle nich zúčastnil jeden milion lidí. Protest takové velikosti by patřil mezi největší v Británii.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.