Australské deníky vyšly v pondělí se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko "tajné". Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace. Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Kampaň novinářů se vystupňovala kvůli raziím z letošního června, kdy policie prohledávala centrálu veřejnoprávní televize ABC a domov novinářky Anniky Smethurstové z mediální společnosti News Corp Australia kvůli jejich reportážím. Policie nejprve uvedla, že vyšetřuje pouze únik utajovaných informací, následně však vyjádření změnila s tím, že vyšetřuje také ty, kteří informace obdrželi, tedy novináře.

Zatím stále není jasné, zda novináři z těchto dvou médií, jichž se červnové razie týkaly, budou čelit trestnímu stíhání, napsal v pondělí server deníku The Canberra Times.

Australský premiér Scott Morrison podle BBC v neděli odmítl, že by vláda ohrožovala svobodu slova, a zdůraznil, že zákony musí platit pro každého. "Zákony musí platit pro mě, pro všechny novináře i pro kohokoli jiného," řekl Morrison v neděli.

"Nikdo není nad zákonem, ale něco v naší demokracii nefunguje, jak by mělo, když nechráníme lidi jednající ve veřejném zájmu," citoval v pondělí The Canberra Times výkonného ředitele rozhlasové a televizní společnosti ABC Davida Andersona. V posledních dvaceti letech zavedla podle něj Austrálie zákony, které ztěžují lidem o nepravostech kolem nich hovořit a novinářům o nich psát.