Liberální strana premiéra Justina Trudeaua ztratila ve volbách absolutní většinu v kanadském parlamentu. Podle agentury AFP to vyplývá z předběžných výsledků.

Liberálové se chystají vytvořit menšinovou vládu společně s další stranou nebo stranami. Pokud budou vyjednávání úspěšná, Trudeau pravděpodobně zůstane premiérem.

Volební zisk Trudeauovy strany sice na parlamentní většinu nestačí, je ale větší, než se očekávalo. Podle aktuálních informací AFP se zisk Liberální strany pohybuje pod hranicí 170 z 338 poslaneckých křesel, která jsou nutná pro zformování většinového kabinetu. Liberálové dosáhli pouze na 156 křesel.

V průzkumech veřejného mínění měli premiérovi liberálové jen minimální náskok před konzervativci vedenými Andrewem Scheerem, kteří podle předběžných výsledků voleb nakonec pravděpodobně obsadí s odstupem druhou příčku. Třetí skončí strana Québecký blok, která se orientuje především na provinční záležitosti a nebývá oslovována jako partner na federální úrovni. Levicová Nová demokratická strana (NDP) syna indických přistěhovalců Jagmeeta Singha zaujme čtvrté místo, nejmenší parlamentní stranou pak budou Zelení.

Příští menšinovou vládu pravděpodobně podpoří NDP, přestože její volební zisk je oproti minulým volbám z roku 2015 výrazně menší. Očekává se nicméně, že tato levicová strana bude mít na budoucí menšinový kabinet poměrně velký vliv a posune vládní politiku doleva.

Šéf NDP Singh v úterý oznámil, že s Trudeauem už hovořil. Bude prý "tvrdě pracovat na realizaci státních priorit" a pro liberály bude v parlamentu "konstruktivním partnerem".

Předvolební kampaň poznamenala aféra 47letého liberála a příznivce reforem Trudeaua, který se v mládí nechal vyfotografovat se začerněným obličejem na večírku pořádaném na téma arabské noci. Trudeau se rovněž dočkal kritiky za řešení korupční aféry týkající se velké kanadské stavební společnosti SNC Lavalin. Ministryni spravedlnosti údajně nabádal k zastavení soudního stíhání zmíněné québecké firmy, podezřelé z podplácení v Libyi.

Podle analytiků Trudeauovi uškodila také příliš vysoká očekávání, která byla do tohoto charismatického politika po jeho jasném vítězství ve volbách před čtyřmi roky vkládána.

"Jsem překvapen, jak dobře Trudeau dopadl," zhodnotil agentuře AP kanadský politolog Nelson Wiseman dosavadní volební výsledky s tím, že podle něj nikdo nečekal, že si liberálové udrží absolutní většinu. Očekává, že NDP nyní Trudeaua podpoří.

Volebním právem disponovalo na 27 milionů kanadských voličů. Poslanci jsou voleni většinovým volebním systémem.

Související