Odchod Velké Británie z EU se nejspíš znovu odkládá. Britský premiér Boris Johnson v úterý večer pozastavil projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Udělal to poté, co utrpěl porážku v Dolní sněmovně, kde poslanci odmítli vládní harmonogram pro schvalování tohoto obsáhlého dokumentu předpokládající, že vše se stihne za pouhé tři dny.

Johnson po své další parlamentní prohře doplnil, že vláda nyní musí zrychlit přípravy na možnost brexitu bez dohody. Do nyní platného data odchodu Británie z Evropské unie, o němž už roku 2016 rozhodli voliči v referendu, zbývá devět dní.

Poslanci v úterý nejprve odsouhlasili samotný návrh zákona, který zavádí do britského práva opatření z dohody o brexitu vyjednané s EU minulý týden, a poslali jej do dalšího projednávání. Jen o něco později ale odmítli vládnou navrhovaný plán pro jeho velmi rychlé schvalování.

Johnsonův kabinet prováděcí zákon zveřejnil v pondělí večer a chtěl, aby jej poslanci schválili už ve čtvrtek večer, protože cílem premiéra je vyvést Británii z Evropské unie 31. října. O tomto termínu rozhodl v dubnu summit EU poté, co o už druhý odklad brexitu požádala tehdejší britská premiérka Theresa Mayová.

"Musím vyjádřit zklamání nad tím, že tato sněmovna odhlasovala zdržení, namísto harmonogramu, který by zajistil, že by Spojené království mohlo odejít 31. října s dohodou," uvedl Johnson. "Nyní čelíme tomu, že potrvá nejistota (...) Vláda musí přijmout jediný odpovědný kurz a zrychlit naše přípravy na vyústění bez dohody," dodal.

Britský premiér zároveň uvítal skutečnost, že poslanci při prvním hlasování úterního večera upravenou brexitovou dohodu podpořili, když posunuli prováděcí zákon do další fáze legislativního procesu.

Lídr labouristické opozice Jeremy Corbyn Johnsona vyzval, aby spolupracoval s opozicí a dohodl "rozumný" harmonogram pro projednání "nesmírně důležitého" prováděcího zákona. "Myslím, že tato sněmovna schválí projednávání tohoto zákona," dodal.

Johnson ale v reakci uvedl, že legislativní proces bude pozastaven, dokud státy EU nerozhodnou o britské žádosti o nový odklad brexitu. Bude s nimi prý o tomto kroku hovořit. Premiér zopakoval svůj názor, že Británie by unii měla opustit v aktuálním termínu na konci října. Odpoledne avizoval, že pokud zbytek EU přistoupí na požadované tříměsíční odsunutí data brexitu, bude usilovat o předčasné volby.

Mluvčí Evropské komise Mina Andreevová už na twitteru informovala o tom, že Evropská komise bere výsledek úterního hlasování v britské sněmovně na vědomí a také, že předseda Evropské rady Donald Tusk už zahájil konzultace s lídry členských zemí ohledně britské žádosti o odklad brexitu na 31. ledna 2020.

Ve středu a čtvrtek se britští poslanci vrátí k nedokončené debatě o nedávném parlamentním projevu královny, oznámil po večerních hlasováních Jacob Rees-Mogg, který v dolní komoře parlamentu předkládá vládní plány. Dodal, že v pátek Dolní sněmovna zasedat nebude.

Johnsonův irský protějšek Leo Varadkar na úterním dění v britském parlamentu hledal pozitiva. "Je vítané, že Dolní sněmovna jasnou většinou hlasovala pro zákon potřebný ke schválení dohody o vystoupení. Nyní budeme očekávat vývoj z Londýna a Bruselu ohledně dalších kroků včetně rozvrhu pro legislativu a potřeby odkladu," napsal na twitteru.

Britská libra poté, co Dolní sněmovna odmítla harmonogram schvalování zákona k brexitu, klesla vůči dolaru i euru. Kolem 20:50 SELČ libra vůči dolaru odepisovala bezmála 0,6 procenta na 1,2888USD. Euro ve stejnou dobu vůči libře posílilo o 0,4 procenta na 0,8632 GBP.

Britové dál napínají EU. Lidé už jsou unavení a otrávení, hlásí z Londýna velvyslanec

Britové dál napínají EU. Lidé už jsou unavení a otrávení, hlásí z Londýna velvyslanec