Třicet devět mrtvých lidí, kteří se ve středu našli v návěsu nákladního vozu v průmyslové zóně na jihovýchodě Anglie, byli čínští občané. S odvoláním na své zdroje o tom ve čtvrtek informovala britská média. Později informaci potvrdila také britská policie s tím, že mezi oběťmi bylo 31 mužů a osm žen. Také čínské ministerstvo zahraniční podle státního deníku Global Times potvrdilo, že mrtví jsou z Číny. Britští policisté zároveň podnikli tři domovní prohlídky v Severním Irsku, odkud pochází 25letý řidič kamionu. Muž zůstává ve vazbě, čelí obvinění z vraždy.

Těla našla policie hrabství Essex v noci z úterý na středu v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Podle belgické prokuratury dorazil návěs v úterý ve 14:49 SELČ do přístavu v belgickém městě Zeebrugge a ještě týž den jej na lodi opustil. Do jihoanglického říčního přístavu Purfleet dorazil podle britské policie ve středu krátce po 01:00 SELČ. Na místě jej vyzvedl tahač ze Severního Irska, který před tím přijel z Irska přes velšský přístav Holyhead. Těla v chladírenském návěsu policisté našli ve městě Grays kolem 02:40 SELČ.

Belgická prokuratura uvedla, že není jasné, kdy se do návěsu dostalo 39 lidí - zda to bylo již v Belgii, nebo až v Británii.

Britská policie původně uváděla, že mezi mrtvými bylo 38 dospělých a jeden teenager. Ve čtvrtek upřesnila, že všech 39 lidí bylo dospělých, jedna žena byla ale velmi mladá. "Tělo každého z 39 lidí musí být úředně ohledáno, aby se zjistila příčina smrti, než se posuneme k pokusu o zjištění totožnosti každého jednotlivce z návěsu," uvedla policie.

Podle ní bude zjišťování totožnosti složitý proces, jehož délka se nyní nedá odhadnout.

Související

Britští policisté prohledali tři nemovitosti v hrabství Armagh v Severním Irsku. Řidičem nákladního vozu, který návěs v Purfleetu vyzvedl a kterého policie později zadržela, je podle místního tisku Mo Robinson z města Portadown, které leží necelých 40 kilometrů jihozápadně od Belfastu. Muž čelí obvinění z vraždy.

Kromě vyšetřování smrti 39 lidí policie hrabství Essex, kde se ve středu kamion s těly našel, zahájila také další vyšetřování. Jeho cílem je zjistit, zda čin nějak souvisí s organizovaným zločinem. Ačkoli zatím nejsou okolnosti případu jasné, v Británii se všeobecně předpokládá, že jde o migranty, kteří doplatili na pokus dostat se do země nelegálně. List The Guardian upozornil, že v poslední době roste aktivita sítí pašeráků lidí.

Nejasné zůstává také to, jak 39 lidí zemřelo. Podle britských médií je možné, že zemřeli na podchlazení, neboť se jejich těla našla v chladírenském voze.

Tahač, na kterém návěs byl, byl zaregistrován v roce 2017 v Bulharsku na firmu irského majitele. Podle premiéra Bojka Borisova ale ihned po registraci zemi opustil a už se nevrátil.

"V současnosti vůbec netušíme, jak dlouho byl přívěs v Belgii, mohly to být hodiny nebo dny, zkrátka nevíme," uvedl mluvčí belgické federální prokuratury Eric Van Duyse.

Kamion s 39 mrtvými se ve středu našel v průmyslové zóně ve městě Grays, ležícím na levém břehu Temže východně od Londýna. Hrůzný nález vyvolal zděšení u veřejnosti i politiků. Podobná tragédie se v zemi stala naposledy v roce 2000, kdy celníci při kontrole nizozemského kamionu v přístavu Dover nalezli těla 58 udušených lidí, kteří byli stejně jako ti z kamionu nalezeném v Essexu čínské národnosti.