Jihoafrická republika vyhlásila nouzová opatření kvůli extrémnímu suchu, které letos postihlo jih afrického kontinentu. Vodu začne vydávat pouze na příděl, napsala v úterý agentura Reuters. Za nedostatek vody může její vysoká spotřeba a neobyčejně horké a suché léto s podprůměrnými srážkami.

Množství vody v přehradách po celé zemi je až o 60 procent nižší než loni. Podle ministerstva vody a hygieny hrozí, že přívod životodárné tekutiny do domů v některých částech země zcela ustane.

"Tvrdě pracujeme na tom, abychom se vyhnuli obávanému fenoménu nazývanému Den nula, a proto zavádíme omezení spotřeby vody," oznámil ministr Lindiwe Sisulu. Takzvaný Den nula označuje situaci, kdy i přes přijatá opatření zcela vyschnou kohoutky v domácnostech.

Podobnému katastrofickému scénáři se jenom těsně vyhnulo turisty oblíbené Kapské Město, které minulý rok vyhlásilo stav nouze a omezilo spotřebu vody na 50 litrů na člověka na den, což se rovná zhruba pětiminutové sprše.

Pravidelné srážky by se podle Sisula mohly znovu objevit v prosinci. "Příchod deště je čím dál tím těžší určit. Všímáme si, stejně jako obyvatelé jiných míst planety, že období sucha se prodlužuje, je krutější a intenzivnější. Klimatická změna je reálná a ovlivňuje Jihoafrickou republiku," dodal ministr.

Venkovské oblasti na východě země čelí nejhoršímu suchu za poslední století. Krizi kromě letošního stavu napomohla taktéž abnormálního sucha v letech 2015 a 2016, po němž se zásoby vody kvůli trvale nízkým srážkovým úhrnům nevzpamatovaly. Extrémní sucho letos postihlo i Botswanu či Zimbabwe, kde se kvůli nedostatku přírodních zdrojů dostávají do konfliktu divoká zvířata s lidmi.

 

Související