Členové syrských kurdských milicí YPG ještě před stanoveným termínem dokončili stahování z bezpečnostní zóny u turecko-syrských hranic, jak jim to ukládala rusko-turecká dohoda. Informoval o tom dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Rusové o stažení YPG zpravili i nejvyšší turecké představitele, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecký ministr obrany Hulusi Akar ale jen několik hodin předtím tvrdil, že milice YPG u tureckých hranic stále operují. Podle dohody z minulého týdne se měli Kurdové stáhnout do úterních 16:00 SEČ. Podle šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavuşoglua Ankara ty členy YPG, co zůstali v zóně, zlikviduje.

Dohoda byla dojednána minulý týden a Kurdům dává na stažení do 30kilometrové vzdálenosti od hranice 150 hodin. Turecko zahájilo 9. října operaci Pramen míru, jejímž cílem bylo vytlačit Kurdy, které považuje za teroristy, z pohraničí. Boje jsou nyní pozastaveny.

"Stažení ozbrojených sil z území, kde má vzniknout bezpečnostní koridor, bylo dokončeno před termínem. Syrské pohraniční hlídky a naše vojenská policie jsou na místě," citovala Šojguovo vyjádření agentura TASS.

"Zdá se, že teroristická organizace YPG je stále v oblasti operace Pramen míru. Ten boj (proti terorismu) ještě neskončil," řekl Akar. Podle něj je v pohraničním městě Manbidž stále 1000 členů YPG a stejný počet v Tall Rifaatu. Obě města leží západně od zóny, již chce Turecko u hranice zřídit. 

Související

"Turecko a Rusko domluvily 150hodinovou lhůtu na to, aby se teroristé z YPG stáhli z bezpečnostní zóny. Čas vypršel. Nyní pomocí společných hlídek posoudíme, zda se teroristé skutečně stáhli, nebo ne," uvedl šéf tiskového oddělení Erdoganova úřadu Fahrettin Altun.

Turecký ministr zahraničí Çavuşoglu později uvedl, že Ankara jakékoli příslušníky YPG, kteří v bezpečnostní zóně zůstali i po lhůtě, zlikviduje. Turecký resort obrany informoval, že už byly zahájeny průzkumné lety nad syrským územím do hloubky deseti kilometrů od hranic a čištění od min.

Na severu Sýrie v úterý při střetech mezi syrskou a tureckou armádou bylo zabito nejméně 13 syrských vojáků, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle agentury AFP vojáci zemřeli během ostřelování tureckého dělostřelectva a šlo o vůbec první přímý střet turecké a syrské armády od zahájení turecké operace v Sýrii začátkem října.

Rusové mají spolu s Turky začít hlídkovat podél hranice do vzdálenosti deseti kilometrů od ní. Turecký ministr řekl, že je ještě třeba dojednat pravidla včetně třeba otázky, jaký druh automobilů bude používán. V Turecku podle něj o podrobnostech právě nyní vyjednává ruská delegace.

Turecký prezident v minulosti řekl, že pokud Rusko svůj závazek z dohody nesplní, postará se Turecko o zničení YPG na severu Sýrie samo. Kreml dal minulý týden najevo, že pokud se Kurdové do 150 hodin nestáhnou, bude Rusko nuceno "ustoupit" a umožnit "turecké vojenské mašinérii" Kurdy zničit.

 

Související