Sněmovna reprezentantů USA v úterý drtivou většinou odhlasovala rezoluci, která uznává masakr stovek tisíc Arménů v Osmanské říši během první světové války za genocidu. Sněmovna posléze schválila usnesení, v němž prezidenta Donalda Trumpa vyzývá, aby na Turecko kvůli ofenzivě v severní Sýrii uvalil sankce. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu obě rezoluce na Twitteru odsoudil. Americkou vládu vyzval, ať se střeží dalších kroků, které by mohly poškodit vzájemné vztahy obou zemí.

Cavusoglu ve tweetu napsal, že Turecko svou nynější ofenzivou v pohraničním pásmu v severovýchodní Sýrii zmařilo "velkou hru" a hlasování americké Sněmovny reprezentantů mělo být pomstou za tuto operaci.

"Ti, jejichž plány přišly vniveč, se obrátili k zastaralým rezolucím. Ty skupiny, které se domnívají, že se tak pomstí, se mýlí. Toto ostudné rozhodnutí těch, kteří v politice zneužívají historii, je pro naši vládu a lid nezákonné a neplatné," napsal šéf turecké diplomacie na Twitteru.

Případné sankce by se podle Cavusoglua příčily spojenectví Ankary a Washingtonu v NATO. Podle tureckého resortu obrany se sankce dále neslučují s podmínkami pětidenního příměří, které 17. října Turecko a Spojené státy ohledně severní Sýrie uzavřely. O šest dní později dojednalo dohodu o příměří Turecko s Ruskem. Trump den poté oznámil odvolání sankcí, které Washington na Ankaru uvalil po vpádu na severovýchod Sýrie.

Turecko zde 9. října zahájilo operaci Pramen míru, jejímž cílem bylo vytlačit ze syrského pohraničí kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy.

YPG přitom pomáhaly Spojeným státům v boji proti teroristické organizaci Islámský stát. V souvislosti s tureckou ofenzivou čelily USA kritice, že tuto operaci umožnily, když před jejím zahájením oznámily odsun svých vojáků ze severu Sýrie.

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí světa. Předloni v dubnu tak jej za genocidu uznala i česká Poslanecká sněmovna. Události jsou označovány za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století. Turecko takovýto výklad odmítá a tvrdí, že celková bilance 1,5 milionu mrtvých je nadhodnocená. Mrtvé Ankara navíc považuje za oběti občanské války.

Turecko se brání

Turecko si v reakci na přijatou rezoluci předvolalo amerického velvyslance v Ankaře Davida Satterfielda. Šéf tiskového odboru tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana varoval, že kongresmani ponesou odpovědnost za zhoršení bilaterálních vztahů.

"Ti, kteří hlasovali pro rezoluci, budou odpovědní za zhoršení kritických strategických vztahů v neklidném regionu," napsal na Twitteru šéf tiskového oddělení Erdoganova úřadu Fahrettin Altun. Poznamenal také, že Erdogan v minulosti vyjádřil soustrast arménské komunitě a vyzval k vytvoření společné historické komise, která by události z té doby prozkoumala.

Altun se rovněž obrátil na Arménce, které vyzval, aby si nenechali ze své historie učinit politický nástroj. "Politizace historie pro politické potřeby je nepřijatelná," zdůraznil Altun a varoval před podobnými zásahy ze zahraničí, které podle něj do regionu přináší jen bolest.

Rezoluci odsoudil i Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin. "Arménská rezoluce Sněmovny reprezentantů USA je jedním z ostudných příkladů zneužití historie jako politického nástroje," uvedl.

Masakr Arménů považuje podle listu The Washington Post za genocidu zhruba 30 zemí světa a také s výjimkou Mississippi všechny státy USA. Předloni v dubnu jej za genocidu uznala i česká Poslanecká sněmovna. V letech 1975 a 1984 tak učinila i americká Sněmovna reprezentantů, sama americká vláda tak udělala písemným prohlášením v roce 1951.

Označování masakru z let 1915-18 za genocidu se nicméně stalo v americko-tureckých vztazích politickým tématem, neboť podobné rezoluce byly ve sněmovně v uplynulých desetiletích opakovaně navrhovány, nikdy se ale nedostaly do hlasování v plénu. Stalo se tak až nyní, kdy Turecko čelí kritice za vojenskou invazi na severovýchodě Sýrie, kde chce v příhraničním regionu vybudovat bezpečnostní zónu pro návrat syrských běženců. Z oblasti ale vytlačuje syrské Kurdy, spojence USA během tažení proti teroristickému hnutí Islámský stát.

Před dvěma týdny magazín Newsweek napsal, že poradci navrhli prezidentovi Donaldu Trumpovi pohrozit Turecku uznáním arménského masakru za genocidu.

Související