Za úspěch víkendové operace, která skončila smrtí vůdce teroristické organizace Islámský stát abú Bakra Bagdádího, vděčí členové amerických speciálních sil spolehlivému informátorovi.

Šlo o bývalého člena IS, který se v minulosti podílel na budování útočiště pro Bagdádího v Sýrii, ale který přestal být loajální, když ho Islámský stát připravil o příbuzného. Deník The Washington Post ve středu napsal, že tento muž by měl mít nárok na část nebo na celých 25 milionů dolarů (574 milionů korun), jež USA vypsaly jako odměnu za Bagdádího.

The Washington Post také zveřejnil záběry z dopadení Bagdádího, které zveřejnil Bílý dům na tiskové konferenci.

Zásah Američanů umožnily detailní informace o místě pobytu šéfa IS včetně rozmístění místností v budově, tunelů pod ní a počtu strážců. Informátor byl akci osobně přítomen, ale dva dny po ní byl i s rodinou ze Sýrie odvezen. Jeho jméno ani národnost známy nejsou.

Podle zdroje washingtonského listu jde o sunnitského Araba, který se proti IS obrátil, když skupina zavraždila člena jeho rodiny. V rámci IS zastával vysoké postavení a jeho úkolem bylo organizovat Bagdádího přesuny v Sýrii.

Americké komando zaútočilo v noci na Bagdádího dům v provincii Idlib u turecké hranice. Bagdádí se i se třemi dětmi uchýlil do skrýše v tunelu, tam odpálil nálože a zabil sebe a také děti.

Informátor podle deníku kontaktoval syrské Kurdy, kteří patří k arabsko-kurdské koalici SDF, jež bojovala proti IS. Velitelé SDF přenechali kontrolu nad tímto agentem americké tajné službě. Ta ho prověřovala několik týdnů, dokud si nebyla jista, že obrácení informátora proti IS je skutečné.

Muž nevyvolal v IS žádné podezření a měl stále plnou důvěru jeho předáka – občas například doprovázel Bagdádího příbuzné k lékaři.

"Určitou dobu se vědělo, že by ta osoba mohla být tím správným klíčem k zámku. Opravdu jasné to bylo pár posledních týdnů," citoval list amerického představitele obeznámeného s operací.

Generál Kenneth McKenzie, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM), řekl, že zničením objektu má být alespoň částečně zajištěno, že se toto místo nestane pro teroristy místem poutním či památným. Po ukončení zásahu podle něj místo připomínalo parkoviště s výtluky. Potvrdil i dřívější spekulace a oznámil, že Bagdádí byl pohřben do moře.

Ještě předtím ale byly Bagdádího pozůstatky letecky přepraveny na základnu k identifikaci a pak do 24 hodin po teroristově smrti vhozeny do moře "v souladu s válečným právem".

The Washington Post napsal, že Bagdádí vzal s sebou do tunelu děti zjevně jako lidské štíty. Zemřely stejně jako on pod troskami zbořeného tunelu; při zásahu v domě přišly o život i dvě z Bagdádího manželek.

McKenzie popsal poslední Bagdádího chvíle. "Vplazil se do tunelu se dvěma malými dětmi a pak se odpálil, zatímco jeho lidé zůstali na místě. Můžete si domyslet, co to bylo za člověka, když tohle udělal," řekl. McKenzie ale nepotvrdil prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdil, že vůdce teroristů před smrtí fňukal a brečel.

"Nemohu potvrdit nic o jeho posledních vteřinách," řekl McKenzie. Zdůvodnil to tím, že vše, co může říci, je založeno pouze na jeho osobním pozorování vojenského zásahu.

Související