Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání už potřetí v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Naznačila nicméně, že k dalšímu snížení úroků se už letos nechystá, uvedla agentura AP.

Základní úroková sazba po středečním snížení bude v rozpětí 1,50 až 1,75 procenta.

Centrální banka se uvolňováním měnové politiky snaží podpořit americkou ekonomiku, která se potýká s negativními důsledky slabšího růstu globální ekonomiky a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Související

Největší ekonomika světa se v poslední době potýká s negativními dopady slabšího růstu globálního hospodářství a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Fed ve středu ze svého prohlášení vypustil formulaci, že bude "postupovat podle potřeby", aby v USA zajistil pokračování hospodářského růstu. Právě tato formulace byla považována za signál budoucího snížení sazeb, podotýká agentura Reuters.

Hodnocení ekonomiky ponechal Fed bez výraznějších změn. Trh práce je podle centrální banky silný a ekonomická aktivita roste mírným tempem, zatímco podnikové investice spolu s exportem zůstávají slabé.

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,9 procenta ze dvou procent v předchozím kvartálu. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej podle Reuters odhadovali pouze na 1,6 procenta. Pokles podnikových investic podle údajů ministerstva ve třetím čtvrtletí kompenzoval pokračující růst spotřebitelských výdajů a oživením exportu.

Americký prezident Donald Trump se už delší dobu snaží centrální banku přimět k výraznějšímu snižování úroků. Tento týden naznačil, že Fed by měl napodobit některé zahraniční centrální banky, které zavedly záporné úrokové sazby.

Související