Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg ve čtvrtek vyzval Rusko, aby přestalo podporovat separatisty na východě Ukrajiny, stáhlo odtamtud všechny své vojáky a vrátilo plavidla ukrajinské armády, jež zadržuje. Stoltenberg přijel do Kyjeva na jednání komise NATO a Ukrajiny, během něhož se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Rusko trvale odmítá, že by se na konfliktu podílelo.

Za povzbudivé označil Stoltenberg zprávy o pokroku v některých částech východní Ukrajiny, kde se v oblasti města Zolote před několika dny začaly odpoutávat jednotky ukrajinské armády od sil proruských separatistů. Ukrajinský prezident před začátkem schůzky se Stoltenbergem oznámil, že pokud bude dodržováno příměří, začnou se 4. listopadu odpoutávat znepřátelené síly i v oblasti obce Petrivske.

Stažení vojáků obou stran je považováno za poslední překážku mírových jednání mezi Ukrajinou, Ruskem, Francií a Německem, označovaných jako normandský formát. Cílem rozhovorů je konflikt na východě Ukrajiny ukončit. Dosud si vyžádal více než 13 tisíc lidských životů. Ukrajinská armáda bojuje proti Ruskem podporovaným separatistům v Luhanské a sousední Doněcké oblasti od jara 2014.

Ruský prezident Vladimir Putin dal ve středu najevo, že je pro konání summitu v normandském formátu o východní Ukrajině.

Je ale podle něho potřeba s ním počkat do chvíle, až bude stažení vojáků i zbraní dokončeno, připomněla agentura AP.

Šéf NATO do Kyjeva přicestoval z ukrajinského přístavu Oděsa, kde navštívil čtyři lodě Severoatlantické aliance, které hlídkují v Černém moři. Jde o plavidla patřící Bulharsku, Itálii, Rumunsku a Španělsku. Zelenskyj ve čtvrtek řekl, že Ukrajina chce v rámci "obnovení stability a bezpečnosti" v černomořské oblasti spolupracovat s NATO, uvedla agentura TASS.

Související