Když válka trvá už příliš dlouho a boje nepřináší žádné výhody, nepřátelé uvažují o smíru. Jednání ale většinou drhne kvůli nedůvěře a strachu. Soupeř může chápat složení zbraní jako znak slabosti. Do hry proto obyčejně vstupuje někdo třetí – nezávislý vyjednavač, který má za úkol rozhovory mezi nepřáteli usměrňovat a přimět je uzavřít mír. 

"Úkol je jasný – zabránit růstu násilí a předejít tak ztrátám na životech," říká Pascal da Rocha, zvláštní vyslanec Organizace spojených národů pro mírové mise. OSN patří mezi nejvlivnější garanty mírových rozhovorů na světě. Da Rocha při své práci působí v prostředí válek a násilných konfliktů. Snaží se přesvědčit nepřátele, aby se dohodli po dobrém. Náklady na mírové mise dosahují stovek milionů dolarů a ne vždy končí úspěšně. Stává se, že konflikt se jen přesune o pár kilometrů dál – do jiného města, regionu nebo sousední země.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.