Německé aerolinky Lufthansa kvůli stávce palubního personálu zruší ve čtvrtek a v pátek na 1300 letů. Výpadky pocítí zhruba 180 000 cestujících, uvedla ve středu firma na svém webu

Ve čtvrtek skupina Lufthansa zruší 700 ze zhruba 3000 plánovaných letů, v pátek pak dalších 600. Na webových stránkách aerolinek si mohou cestující ověřit, zda se jejich let uskuteční.

Rušení letů se dotkne i Prahy. Pražské letiště ve středu večer na Twitteru uvedlo, že pro čtvrtek a pátek bylo zatím zrušeno 12 letů na linkách mezi Frankfurtem nad Mohanem a Mnichovem.

Dvoudenní stávku vyhlásily odbory na protest proti tomu, že s nimi Lufthansa odmítala vyjednávat o jejich požadavcích.

Protest by se neměl dotknout dceřiných společností spadajících pod mateřský koncern Lufthansa, k nimž patří například Eurowings, Germanwings, Swiss, Austrian Airlines nebo Brussels Airlines. Odbory si ale vyhradily právo stávku rozšířit i na tyto aerolinky.

Pracovní soud ve Frankfurtu nad Mohanem stávku nezakázal. Cestující se tak musí přizpůsobit, letenky si mohou bezplatně vyměnit. O rozhodnutí soudu na svém webu informovaly odbory UFO. Aerolinky se proti němu odvolaly, ani u odvolací soudu ale neuspěly.

Vedení aerolinek, které krok odborů v pondělí tvrdě odsoudilo, ohlásilo na středeční večer schůzku s jejich zástupci. Že by jednání vedlo k průlomu, je však nepravděpodobné.

Navíc místopředseda odborové organizace Daniel Flohr pohrozil, že pokud se Lufthansa nadále bude snažit stávku zakázat, na schůzku vůbec nepřijde.

Odbory po aerolinkách požadují mimo jiné zvýšení příplatků či usnadnění přechodu sezonních pracovníků do běžného zaměstnaneckého poměru. Lufthansa ovšem současné vedení odborů UFO, z něhož po výměně zbyli jen dva z původních sedmi členů, neuznává a měsíce s ním odmítala vyjednávat.

Odbory kvůli tomu už 20. října vyhlásily varovnou stávku u dceřiných společností Lufthansy, během níž za 19 hodin vypadlo přes 100 letů. Podle svých údajů zastupuje odborová organizace zájmy více než 30 tisíc zaměstnanců palubního personálu.

Související