Nejvlivnější europoslanci jsou podle specializovaného serveru VoteWatch Češi. VoteWatch to vypočítal na základě toho, jaké funkce v Evropském parlamentu Češi zastávají v poměru k jejich celkovému zastoupení. Za Česko sedí v europarlamentu celkem 21 poslanců. 

Dva Češi, Dita Charanzová (za ANO) a Marcel Kolaja (piráti) jsou místopředsedy Evropského parlamentu. Necelá desítka českých europoslanců zastává funkci koordinátorů v jednotlivých výborech. To znamená, že dávají dohromady jednotný postoj své politické frakce ke konkrétním návrhům, a mají tak velkou možnost ovlivnit jejich konečnou podobu. Koordinátory jsou Charanzová i Kolaja. Dále například Martina Dlabajová (za ANO), Alexandr Vondra a Evžen Tošenovský z ODS či Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. Řadu českých europoslanců najdeme taky mezi místopředsedy jejich výboru.

Související

"Vysoké průměrné skóre českých europoslanců může překvapit ty, kteří si myslí, že vliv v Evropském parlamentu je závislý od toho, jak země, z níž tito europoslanci pocházejí, podporuje evropskou integraci. Tento vztah ale ne vždy platí," konstatuje VoteWatch. Upozorňuje, že europoslanci se často zabývají především stanovením nových pravidel na společném evropském trhu, a nikoliv velkými plány na to, kam by se měla evropská integrace ubírat.

Server VoteWatch sleduje, jak jednotliví europoslanci hlasovali. Analyzuje taky hlavní trendy v Evropském parlamentu. Čechy zařadila mezi nejvlivnější europoslance už v minulém volebním období, které skončilo letos v létě. Největší celkový vliv v něm podle serveru mají Němci, což souvisí i s tím, že mají, vzhledem k velikosti Německa, největší zastoupení – celkem 96 europoslanců. Z Německa pocházejí tři místopředsedové europarlamentu či například Manfred Weber, lídr největší politické frakce, kterou je Evropská lidová strana (EPP). Do ní v Česku patří TOP 09 se Starosty a KDU-ČSL.

Z hlediska vlivu přepočteného na jednoho europoslance, tedy při zohlednění počtu poslanců zastupujících danou zemi, je ale Německo až na čtvrtém místě. Kromě vůbec nejvlivnějších Čechů ho předstihli i druzí Portugalci a třetí Rumuni.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.