Prvního čtyřnohého robota, který dokáže udělat salto vzad, představili výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) v březnu. První "minigepard", jak svého robota na prestižní americké univerzitě nazývají, se za půl roku rozrostl v devítičlennou smečku. Ta nyní na kampusu MIT demonstrovala svou hbitost, obratnost i jistou dávku roztomilosti.

Smečka malých gepardích robotů ve videu například ukazuje své schopnosti reagování na nepředvídatelné situace. Dovádějící roboti si hrají s míčem, navzájem se převracejí na záda a testují, jak rychle se z podobných situací dokážou dostat. Nechybí ani synchonizované pohyby včetně zmiňovaného salta vzad. Roboti jsou zároveň naprogramováni tak, aby se dokázali ustát i nečekanou sílu, jako je například kop do boku (jak demonstrovali vědci už v březnu ve videu níže).

"Gepardi" váží pouze 9 kilogramů a stojí za nimi tým vědců v čele s Benjaminem Katzem, technickým spolupracovníkem oddělení mechanického inženýrství MIT. Jednou z velký předností jejich konstrukce je jednoduchost. "Můžete je sestavit z jednotlivých částí, téměř jako Lego," uvedl Katz v tiskové zprávě.

Každou z končetin robota například pohánějí tři snadno dostupné a levné elektromotory, které lze jednoduše nahradit či opravit za pomoci běžných součástek. "Chtěli jsme stavbou robota umožnit experimentování a zkoušení šílených věcí. Tento robot je opravdu robustní a jen tak se nerozbije. A pokud ano, není těžké a ani příliš drahé ho opravit," dodal Katz.

Robot se zatím dokáže pohybovat rychlostí asi osmi kilometrů za hodinu. Vědci však odhadují, že se dají motory a jejich točivý moment vyladit a "gepard" by tak mohl svou rychlost až zdvojnásobit. Vývojářský tým zároveň napsal i další počítačové kódy, díky nimž se robot dokáže protáhnou a kroutit v nejrůznějších, skoro až jógových polohách. Přičemž stále dokáže zachovat stabilitu.