Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei zaplatí 90 tisícům zaměstnanců bonus v úhrnu dvě miliardy jüanů (6,6 miliardy korun) za pomoc při překonání amerických sankcí, které mimo jiné ohrožují jeho produkci chytrých telefonů. Informovala o tom agentura AP s odkazem na oznámení, které v úterý kolovalo po sociálních sítích. Společnost Huawei pravost dokumentu potvrdila, věc ale dál nekomentovala.

Rozpočítá-li se bonus na osobu, pak činí 22 tisíc jüanů (72 650 korun). Společnost také oznámila, že 180 tisíc zaměstnanců dostane další měsíční plat. Větší bonusy podle agentury AP připadnou zaměstnancům v sektoru výroby čipů, ve výzkumu a vývoji a na místech souvisejících s výrobou. Společnost přepracovala svou výrobkovou řadu, aby co nejvíce snížila závislost na amerických součástkách.

Agentura Bloomberg přinesla po květnovém uvalení amerických sankcí zprávu, že tisíce vývojářů Huaweie pracují na tři směny v nepřetržitém provozu. Bloomberg také na počátku listopadu upozornil na dopis personalisty vývojářů Huaweie Chu Linga, který se objevil mezi interními zprávami společnosti a obratem byl smazán. Chu v něm upozorňuje na přesčasy a klade si otázku, zda jsou přepracovaní inženýři efektivní.

Spojené státy firmu Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu v polovině května zařadily na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Washington čínskou společnost také vyloučil z budování mobilních sítí páté generace (5G) a ke stejnému postupu vybízí i své spojence. Huawei obvinění ze špionáže odmítá.

Navzdory sankcím Huawei od ledna do konce září zvýšil tržby meziročně o 24,4 procenta na 610,8 miliardy jüanů (přes dva biliony korun).

Největší výrobce telekomunikačních zařízení a druhý největší výrobce chytrých telefonů na světě už na konci září oznámil, že začal vyrábět základnové stanice pro mobilní sítě páté generace (5G) bez amerických součástek.

Související
Související