Bývalý bolivijský prezident Evo Morales hodlá požádat OSN a možná i papeže Františka, aby se chopili role prostředníků v úsilí o urovnání konfliktu v jeho zemi. Řekl to v mexickém azylu v rozhovoru s agenturou AP. Potvrdil také, že se nadále považuje za prezidenta Bolívie, protože zákonodárci dosud neschválili jeho demisi z minulého týdne.

"Pokud zákonodárci mou rezignaci nepřijali, nebo neodmítli, mohu říct, že jsem stále prezidentem", řekl Morales. Politik indiánského původu rovněž tvrdí, že má informace o tom, že se někteří vojáci bolivijské armády chystají vzepřít proti důstojníkům, kteří ho donutili odstoupit.

Související

Morales na svou funkci rezignoval v neděli po mohutných protestech kvůli údajným volebním podvodům. Minulý měsíc se prohlásil za vítěze prezidentských voleb a začal úřadovat ve svém už čtvrtém funkčním období.

Šedesátiletý Morales, který stál v čele Bolívie jako její první indiánský prezident téměř 14 let, ve středu novinářům v Mexiku řekl, že je připraven se vrátit, "pokud si to jeho lid bude přát".

V úterý potvrdil ústavní soud jako dočasnou hlavu státu druhou místopředsedkyni Senátu Jeanine Áñezovou. Do čela země se postavila poté, co po prezidentovi podal demisi i viceprezident a šéfové obou komor parlamentu. Ten má nyní už nové vedení.

Související