Útočník na úterní veřejné přednášce na berlínské klinice zabil řečníka. Obětí byl primář oddělení interní medicíny Fritz von Weizsäcker, syn bývalého německého prezidenta Richarda von Weizsäckera. Útočnou zbraní byl nůž. Podle policie napadl útočník přednášejícího náhle. Von Weizsäcker byl na místě mrtvý.

Ve středu ráno policie uvedla, že útočníkovi je 57 let a dosud neměl žádné záznamy. Berlínské státní zastupitelství uvedlo, že muž nebude kvůli psychickému onemocnění, kterým trpí, převezen do vazby, ale na psychiatrickou kliniku. Motivem činu podle prokuratury byla "všeobecná averze" vůči rodině zabitého.

Berlínská policie ve středu potvrdila informace médií, že útočník pochází z Porýní-Falce na západě Německa, kde má trvalé bydliště. V Berlíně nemá žádné. Policejní mluvčí ve středu televizi n-tv řekla, že muž nebyl pacientem kliniky, kde se čin odehrál.

Berlínská prokuratura ve středu informovala, že muž se vydal ze svého bydliště do Berlína vlakem poté, co si na internetu našel, že bude mít Fritz von Weizsäcker přednášku. Před cestou si koupil nůž. Na lékaře podle státního zástupce zaútočil až na samém konci jeho vystoupení a nožem ho zasáhl do krku. Oběť a pachatel se osobně neznali, řekl prokurátor.

Motivem činu byla podle státního zastupitelství "všeobecná averze vůči rodině zabitého". Prokurátor přitom zdůraznil, že tato averze byla zřejmě "podmíněná bludy", kterými pachatel trpí. Vzhledem k jeho "akutnímu psychickému onemocnění" nebyl na útočníka vydán zatykač a místo vazby bude umístěn na psychiatrickou kliniku. Jakou přesně nemocí muž trpí, berlínský prokurátor nesdělil.

Policista v civilu, který byl náhodou na přednášce, se snažil pachatele zadržet a byl vážně zraněn. Útočníka nakonec přemohlo několik posluchačů přednášky a krátce poté ho předali policii. Zraněný policista byl ve středu operován a je mimo ohrožení života.

Devětapadesátiletý Fritz von Weizsäcker od roku 2005 vedl interní oddělení kliniky Schlosspark v berlínské čtvrti Charlottenburg. Právě zde se úterní incident odehrál, když von Weizsäcker přednášel na téma steatózy (ztučnění) jater. Na akci přišlo asi dvacet lidí. Klinika podobné přednášky pro laickou veřejnost pořádá pravidelně.

Zavražděný lékař měl za sebou dlouhou kariéru. Působil ve Freiburgu, Bostonu a Curychu a primářem oddělení interní medicíny na klinice Schlosspark byl od roku 2005. Fritz von Weizsäcker byl jedním ze čtyř dětí někdejšího primátora západního Berlína a pozdějšího šestého prezidenta Spolkové republiky Německo Richarda von Weizsäckera, který stál v čele státu v letech 1984 až 1994. Bývalý prezident zemřel v roce 2015.

Podle magazínu Spiegel jsou za vraždou Fritze von Weizsäckera politické důvody. Sedmapadesátiletý útočník se podle své výpovědi chtěl rodině pomstít za to, že Richard von Weizsäcker v 60. letech působil v koncernu Boehringer Ingelheim, který dodal část chemikálií, jež Spojené státy použily ve vietnamské válce.

Právě von Weizsäckera, který byl ve vedení zmíněné farmaceutické a chemické firmy několik let, za to útočník viní. Německá firma v roce 1967 dodala novozélandské společnosti Dow Watkins 720 tun chemikálií, z nichž byl posléze vyroben jedovatý herbicid Agent Orange, který americká armáda za vietnamské války rozprašovala nad územím této země. Použití jedovaté látky je spojováno mimo jiné s rakovinou dýchacího ústrojí i řadou dalších zdravotních potíží u Vietnamců.

Protože Richard von Weizsäcker v roce 2015 zemřel, rozhodl se pachatel podle Spiegelu pomstít na jeho synovi.

Soustrast pozůstalým ve středu vyjádřila mimo jiné kancléřka Angela Merkelová. "Je to strašlivá rána pro rodinu von Weizsäckerových a soustrast spolkové kancléřky, a jistě i všech členů spolkové vlády, patří vdově a celé rodině," řekl mluvčí vlády Steffen Seibert.

Související