V Srbsku se rozvíjí špionážní aféra kolem možného verbování srbských zpravodajských agentů Rusy, informovala ve středu média.

Skandál spustilo zveřejnění tajně pořízeného videozáznamu, který podle Rádia Svobodná Evropa zachycuje, jak pracovník ruské vojenské rozvědky Georgij Kleban předává peníze vysoce postavenému srbskému činiteli. Ten je údajně jeho špionážní spojkou v Srbsku.

Prezident Aleksandar Vučić nařídil záležitost vyšetřit. Premiérka Ana Brnabičová novinářům sdělila, že se případem na prezidentův pokyn zabývá vojenská zpravodajská služba VBA. Ve čtvrtek se má Vučić podle prezidentské kanceláře sejít s ruským velvyslancem v Bělehradě.

Pro srbskou vládu je aféra citlivou záležitostí. Proklamovanou prioritou její zahraniční politiky je směřování do Evropské unie, avšak bez ohrožení tradičně přátelských vztahů s Ruskem. Moskva stojí za Bělehradem při odmítání uznat nezávislost Kosova. Kromě toho poskytla srbské armádě zdarma či za výhodnou cenu vysloužilé, ale modernizované bojové letouny MiG-29 a průzkumná obrněná vozidla. Srbsko také nedávno získalo z Ruska protiletadlový systém Pancir, i když mu kvůli tomu hrozí sankce ze strany Spojených států. Následovat mají obrněné transportéry a tanky T-72. Srbsko je také závislé na dodávkách ruského plynu a ropy, ruský koncern Gazprom drží mimo jiné většinový podíl v největší srbské ropné společnosti Naftna Industrija Srbije.

Vojenskopolitický komentátor Zoran Dragišić agentuře Tanjug řekl, že odhalení této zpravodajské aféry v Srbsku, jejímž aktérem je "ruský špion", potvrzuje, že srbské tajné služby svou práci odvádějí skvěle. Zároveň je to podle něj upozornění, aby se "zamysleli všichni ti, kdo se zaklínají Ruskem", protože "vidíme, že i Rusko provádí nelegální akce vůči Srbsku". 

"Tohle je velmi nepříjemná situace, která potvrzuje tezi, že v mezinárodních vztazích není přátelství, existují jenom zájmy," konstatoval Dragišić. Ruští představitelé v Moskvě i v Bělehradu se dosud nevyjádřili. "Pokud se ukáže, že je to pravda, pak by šlo o vážnou věc a vážný problém pro nás," řekla deníku Blic o incidentu premiérka Brnabičová.

Srbská civilní tajná služba BIA mezitím potvrdila autentičnost videa. Další informace mají následovat po čtvrtečním jednání bezpečnostní rady státu.

Související

Srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović odcestoval ještě ve středu do Moskvy, kde podle resortu jednal s šéfem ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem o "bezpečnostních výzvách" a "spolupráci v boji proti zločinnosti". Není jasné, zda cesta souvisí s incidentem.

Šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin v říjnu prohlásil, že obě země vedou "komplexní vzájemné operace", aby chránily své vnější zájmy. O podrobnostech se ale nezmínil, připomněla agentura Reuters. Ruské vedení doufá, že aféra neovlivní vztahy mezi Moskvou a Bělehradem. Novinářům to ve čtvrtek řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. 

"Nevíme, co je to za incident, je třeba se v tom zorientovat," konstatoval Peskov. "Jsme přesvědčeni, že vztahy mezi Ruskem a Srbskem mají natolik speciální, partnerský, bratrský a spojenecký charakter, že je nemůže nic ovlivnit," prohlásil mluvčí. 

Související