Podobně jako v Česku, také ve Španělsku se na školách moderní dějiny příliš neučí. Všímá si toho i Charles Powell, ředitel předního španělského think-tanku Královský institut Elcano. "Jsem profesorem historie a často vidím, že moji studenti neví prakticky nic o době, kdy tu vládl diktátor Francisco Franco, ani neví nic o přechodu k demokracii nebo naší demokratické ústavě ani o okolnostech jejího vzniku," uvedl Powell, specialista na španělský přechod k demokracii, v rozhovoru pro HN. Varuje před tím, že nyní se minulost využívá k politickým účelům nebo k manipulaci.

V Česku si připomínáme 30 let od revoluce. Někteří lidé jsou zklamaní nebo frustrovaní z polistopadového vývoje. Proběhlo někdy něco podobného ve Španělsku?

Ano, i ve Španělsku proběhlo něco podobného. Dlouhá léta ve španělské společnosti panoval jednomyslný názor na tranzici, tedy na přechod k demokracii - většina se shodovala na tom, že to byla událost, která do španělské historie přinesla úplně novou éru. Během ní se podařilo vyřešit několik historických problémů, které se nakumulovaly. Jmenovitě se jednalo o postavení armády, vztahy s církví nebo regionální potíže, Španělsko navíc zakotvilo v institucích, jako je Evropská unie nebo NATO.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.