Čína poprvé disponuje větším počtem diplomatických zastoupení v cizině než Spojené státy. Svědčí to o globálních ambicích Pekingu, uvedla ve středu agentura AFP s odvoláním na studii australského střediska Lowy Institute for International Policy, které se specializuje na asijskou bezpečnost.

Rychlý růst čínské síly v diplomacii pokračuje i v letošním roce otevřením zastupitelských úřadů v zemích, které až dosud uznávaly Tchaj-wan.

"Čína s 276 zastupitelskými úřady po celém světě poprvé předstihla Spojené státy o tři pozice," uvedli autoři žebříčku Global Diplomacy Index, který institut sídlící v Sydney aktualizoval po dvou letech. V předchozím vydání z roku 2017 vedly USA s 273 diplomatickými posty ve světě před Čínou s 268.

"Tato čísla jsou dobrým ukazatelem geopolitických změn," poznamenala AFP.

Diplomatická síť v cizině může podporovat ekonomické ambice Pekingu, uvedla Bonnie Bleyová z Lowe Intitute. "Kvantita je jedna věc, ale o skutečném posílení mezinárodního postavení bude rozhodovat kvalita čínské diplomacie," dodala podle televize CNN.

Související
26. 11. 2019

Hongkong, Ujgurové a zoufalství v Pekingu

Komentář Martina Ehla Hongkong má za sebou nejdůležitější čínské volby posledního půlstoletí. Po šesti měsících nepokojů v ulicích se obyvatelé městského státu...

Americká diplomacie vstoupila do období nejistoty kvůli rozpočtovým škrtům za prezidenta Donalda Trumpa a kvůli potížím s udržením profesionálních diplomatů. Spojené státy neotevřely žádné nové zastoupení a byly nuceny uzavřít svůj konzulát v Petrohradu po vzájemném vyhoštění diplomatů s Ruskem po otrávení bývalého britského špiona v ruské rozvědce Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.

USA nicméně zůstávají zemí, ve které působí nejvíce velvyslanectví a konzulátů cizích zemí: 61 zemí, zahrnutých v žebříčku, je v USA zastoupeno 342 diplomatickými misemi oproti 256 v Číně.

Za Čínou a USA na žebříčku následují Francie, Japonsko a Rusko. Česko se 116 zastupitelskými úřady v novém žebříčku zůstalo na 29. příčce za Pákistánem a před Saúdskou Arábií, Slovensko je na 43. místě.

Zpráva také ukazuje, že navzdory prohlášením o odhodlání rozvíjet "globální Británii" i po odchodu z Evropské unie se Spojené království na žebříčku propadlo na 11. příčku, kdy bylo předstiženo Německem, Brazílií, Itálií a Španělskem.

Související