Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) ve čtvrtek předčasně ukončil pětidenní cestu s podnikatelskou misí v Rusku. Tamní úřady neumožnily delegaci přelet z Moskvy do Kazaně, ministr s podnikateli se proto vrátil do Prahy. Česká diplomacie dostala od Ruska vysvětlení, že se let neuskutečnil z administrativních důvodů, což jako důvod uvedli i ruští hostitelé. Podle některých českých představitelů je postup Ruska znepokojivý a může být reakcí na zhoršení vzájemných vztahů.

"Z ruské strany máme informaci, že se jednalo skutečně o administrativní záležitost," řekl při čtvrteční návštěvě Vysočiny ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zastupitelský úřad i letka podle něj postupovali podle běžné procedury. Věří tomu, že jde o nedorozumění, které mohla způsobit nová procedura na ruské straně. Ministr řekl, že mluvil s ministrem Tomanem a je v kontaktu s českým velvyslancem v Moskvě. V Kazani byla podle Petříčka delegace připravená na přijetí. "Takže já věřím, že skutečně se jedná pouze o technickou záležitost, nevnímám to jako nějakou politickou záležitost," dodal.

Podle tatarstánských představitelů byly důvodem problémů špatně vyřízené odletové dokumenty. "Proto došlo k technickému zdržení, kvůli celnici. Pouze to je důvodem. Byli jsme plně připraveni," řekl ruské státní tiskové agentuře TASS předseda tatarstánské obchodní a průmyslové komory Šamil Agejev. Dodal, že navzdory Tomanově nepřítomnosti v Kazani se prezident Tatarstánu Rustam Minnichanov setkal s českým velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou.

"Podle plánu jsme měli mít schůzku a schůzka se uskutečnila," prohlásila Minnichanovova mluvčí Lilija Galimova s tím, že setkání se zúčastnil také ministr zemědělství ruské autonomní republiky.

Cesta podnikatelské mise začala v pondělí, měla trvat do pátku. Ve středu měl ministr s podnikateli přeletět z Moskvy do Kazaně na jednání s představiteli Tatarstánu, cesta se ale už neuskutečnila. "Bohužel, ruská strana i přes předchozí ujištění nedodržela dohodu a neumožnila letadlu s delegací vnitrostátní přelet do Kazaně," citoval server E15 mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého. Letadlo české delegace podle ministerstva čekalo na moskevském letišti deset hodin.

Toman vyjádřil zklamání nad postojem ruských úřadů, podle něj byl ze strany podnikatelů na obou stranách zájem na spolupráci. "Jsem o to více zklamaný, že jsem osobně vnímal velký zájem podnikatelů jak z české, tak ruské strany o spolupráci," uvedl Toman v tiskové zprávě ministerstva zemědělství.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) může předčasné ukončení mise pramenit ze zhoršení vztahů mezi Moskvou a Prahou. "Mohu se domnívat, že za tím může být reakce Ruska na aktuální vývoj našich vztahů. Nicméně oficiální verze je, že došlo k administrativním problémům, které nebylo možné vyřešit," řekl Hamáček.

Česko-ruské vztahy letos negativně ovlivnilo několik událostí. V červnu vyvolal v Česku pobouření návrh ruských poslanců, aby účastníci vojenské invaze do bývalého Československa v srpnu 1968 získali status válečných veteránů. V září vyvolal spory návrh Prahy 6 na odstranění pomníku sovětského maršála Ivana Koněva, ruský ministr kultury Vladimir Medinskij kvůli tomu přirovnal starostu městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickým pohlavárům. Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) se zase dostal do sporu s ruskou ambasádou kvůli záměru zřídit v městské části pomník vlasovcům. Rusko tento měsíc také zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.

Předseda představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS František Masopust označil ruský postoj za negativní signál pro všechny české podnikatele, kteří v Rusku obchodují.

Situaci už řeší i české ministerstvo zahraničí. Čeká ale zatím na oficiální stanovisko z ruské strany a sbírá informace o důvodech, proč nebylo české letadlo puštěno na let do Kazaně. "Od včerejšího večera jsme v kontaktu s naším zastupitelským úřadem v Moskvě a řešíme to. Potřebovali bychom znát důvody. Jestli byly administrativní, technické, nebo kvůli čemu nebyl umožněn přelet z Moskvy do Kazaně," řekl HN ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD. S Tomanem plánuje Petříček řešit vzniklou situaci v sobotu.

"Je velmi nestandardní, aby ruské úřady zakázaly cestovat českému politickému zástupci, a sám jsem zvědav na to, jak nám to zdůvodní," reagoval na zprávu o nestandardním jednání Ruska pro HN předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Ondřej Veselý z ČSSD. Jediným přijatelným důvodem pro nepovolení přeletu by podle něj bylo, kdyby byla ohrožena bezpečnost české delegace.

Ministr Toman by proto měl žádat o vysvětlení ruského velvyslance, uvedl Veselý. "Pokud se situace vyvine, určitě se jí budeme zabývat i na zahraničním výboru. Byl by to hodně velký diplomatický zásah. Ale zatím je to čerstvá zpráva a neznáme důvody," dodal poslanec.

Předvolání velvyslance by bylo citelné gesto, proto se ministrovi zahraničí do podobného kroku moc nechce. "Nejdřív je potřeba znát všechny informace, v tuto chvíli není namístě dělat krok typu předvolání ruského velvyslance," říká Petříček.

"Šéfovi zahraničního výboru ve sněmovně se to snadno řekne, ale my si musíme být jistí. Je možné, že neměli v pořádku nějaké papíry. Ministr samozřejmě do soboty čekat nebude, s Tomanem si zavolají, jen co se vrátí. Pokud by to jasně nezdůvodnili, tak si ministr velvyslance ale samozřejmě zavolá," vysvětluje zdroj HN z ministerstva zahraničních věcí. Delegace je v tuto chvíli ještě na cestě.

Ještě v úterý působil průběh české zemědělské mise přátelsky. Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství obě země chtějí, aby pokračovala společná pracovní skupina pro zemědělství. Ta by se měla sejít v první polovině roku 2020 v Praze.

Ministerstvo dále uvedlo, že Rusko je pro Česko nejdůležitějším zemědělským obchodním partnerem mimo země EU. Příští rok také ministerstvo plánuje zajistit národní expozice na dvou zemědělských a potravinářských veletrzích v Rusku.

"Ruská strana má zájem zejména o moderní zemědělské technologie, osivo pro zeleninu či květiny, sadbu brambor, ale také o spolupráci mezi výzkumnými institucemi a univerzitami. Nabízí také zvýhodněné podmínky při investicích do společných podniků,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Ruského ministra zemědělství Dmitrije Nikolaeviče Patruševa také pozval na návštěvu České republiky.

Jasno o důvodech krachu zemědělské mise má obchodník s četnými kontakty v Rusku a někdejší velitel tankové divize předlistopadové československé armády Zdeněk Zbytek. "Přiletěl jsem v úterý ráno do Moskvy, pustil jsem si televizi a v hlavních zprávách tam každou půl hodinu vysílali zprávu i s fotkou, která zhruba říká, že Češi chtějí na okraji Prahy stavět pomník generálu Vlasovovi, který zradil Rusko a pomáhal Hitlerovi. Úplně mě polil pot," líčí pro HN Zbytek, který byl před třemi lety ruským biografickým institutem oceněn za upevňování vztahů mezi Českem a Ruskem.

"Pan Novotný tím nápadem stavět Vlasovovi pomník ani neví, co způsobil. Pro české potravinářské firmy to bude mít strašné následky. Shodou náhod jsem se v úterý na ambasádě s panem ministrem Tomanem a jeho delegací českých potravinářů potkal a všichni unisono pana Novotného kritizovali," dodává Zbytek.

Pavel Novotný od svého záměru postavit pomník vlasovcům, kteří během Pražského povstání bojovali proti německým vojskům, ustoupit nehodlá. "To budete koukat, jak rychle tam ten pomník vystřihnu," uvedl pro HN starosta Řeporyjí.

Už v minulosti měla česká delegace v Rusku problémy s vnitrostátním přeletem. V roce 2015 bránili pracovníci moskevského letiště několik hodin delegaci vedené tehdejším místopředsedou Poslanecké sněmovny Petrem Gazdíkem (STAN) v odletu českým armádním speciálem do Uljanovska, kde měli odhalit památník padlým československým legionářům. Do řešení věci se tehdy zapojila sněmovna i česká diplomacie, ruská strana následně incident označila za nešťastné nedorozumění.

Označuje vlasovce za hrdiny a nečervená se. Ruská televize kritizuje starostu Novotného

Označuje vlasovce za hrdiny a nečervená se. Ruská televize kritizuje starostu Novotného