Ozbrojené jednotky v pátek v britské metropoli při zásahu u incidentu na mostě London Bridge zastřelily muže. Podle britské policie, kterou cituje agentura Reuters, šlo o bývalého vězně odsouzeného v roce 2012 za terorismus. O události na mostě sdělila, že to byl útok nožem a že je několik zraněných. Později útok na londýnském mostě policie označila za teroristický čin. Uvedla, že útočníka, který měl zřejmě atrapu výbušniny na těle, zastřelila. Útok má podle informací BBC dvě oběti z řad veřejnosti. Britský premiér Boris Johnson již policii za zásah poděkoval.

Osmadvacetiletý muž, který se podle agentury Reuters jmenoval Usman Khan, byl propuštěn na svobodu loni. Úřadům je znám od doby, co byl v roce 2012 odsouzen za trestné činy terorismu," sdělil vysoký britský policejní úředník pro záležitosti terorismu Neil Basu.  Podle deníku The Guardian ho soudce tehdy označil za "velmi nebezpečného džihádistu".

Khanova rodina pochází z Pákistánu, on sám se podle BBC narodil ve městě Stoke-on-Trent ve středoanglickém hrabství Staffordshire, kde také žil. Podmínečně propuštěn na svobodu byl loni v prosinci a podle britských médií měl elektronický náramek. Khan se podle The Guardian před pátečním útokem účastnil poblíž konference jako člen převýchovného programu pro vězně nazvaného Learning Together, podporovaného Cambridgeskou univerzitou.

Na Twitteru se v pátek krátce po incidentu objevily snímky člověka bezvládně ležícího na chodníku a také několik videí, na nichž zasahující policisté střílejí na muže na zemi, kterého se předtím pokoušela přemoci skupina lidí.

Policie vyzvala obyvatele, aby se k místu nepřibližovali. "Pokud jste v blízkosti události, poslouchejte příkazy jakéhokoli policisty," dodala.

BBC zveřejnila informaci svého reportéra, podle kterého několik mužů zaútočilo na jiného muže. Hlášena byla také střelba. Na fotografiích na Twitteru je nákladní vůz, který stojí napříč jízdními pruhy.

Na dostupných záběrech je rovněž vidět, jak lidé z mostu i jeho okolí utíkali. Podle svědků se přítomných zmocnila panika. Zveřejněny byly i snímky očividně zraněné ženy, kterou z místa odnášela čtveřice policistů. Britská média informují zhruba o pěti zraněných.

Na místě jsou vedle policistů i zdravotníci a hasiči. Přilehlá stanice London Bridge byla uzavřena.

O případu byl informován premiér Johnson. "Chci poděkovat policii a všem záchranným složkám za jejich okamžitou reakci," uvedl ministerský předseda. Ministr vnitra Sajid Javid sdělil, že ho událost velmi znepokojila. Londýnský starosta Sadiq Khan uvedl, že je v úzkém kontaktu s šéfem metropolitní policie.

London Bridge přes Temži spojuje londýnské části City a Southwark. Most se v červnu 2017 stal dějištěm teroristického útoku, který si zde a také v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market vyžádal osm obětí, zahynuli také tři útočníci a dalších takřka padesát lidí utrpělo zranění.

Související